Ο Φετφατζίδης στο 94΄ κράτησε όρθιο τον Άρη 2-2 στο Περιστέρι

Ματσάρα έγινε στο Περιστέρι όπου Ατρόμητος και Άρης προσέφεραν θέαμα και γκολ στο μεταξύ τους 2-2. Ο Άρης ισοφάρισε στο 94’ τον Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη με τον κορυφαίο παίκτη του Γιάννη Φετφατζίδη.

Ο Ατρόμητος είχε αγκαλιά τη νίκη, έχοντας σκοράρει με πέναλτι του Μανούσου στο 84’, αλλά οι κίτρινοι της Θεσσαλονίκης απέδρασαν με την ισοπαλία από το Περιστέρι (2-2).

Το ματς ήταν οριακό από το ξεκίνημα και σφιχτό στο πρώτο διάστημα με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και να μην παίρνουν ρίσκα. Ο Άρης επιχειρούσε επίμονα να δημιουργήσει ρήγματα από τα πλάγια, ώστε να διασπάσει την άμυνα του Ατρομήτου, ενώ οι Περιστεριώτες άρχισαν σταδιακά να λύνονται και μέχρι το 24’, όταν και σκόραραν είχαν τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να χτυπήσουν από… αέρος με Ρισβάνη και Βέλλιο. Την καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα την είχε ο Βέλλιος στο 16’ αστοχώντας με προβολή. Το καλό, ωστόσο, το κράταγε για τη συνέχεια. Κόρνερ του Γκάλο, μονομαχία του Βέλλιου με τον Βέλεθ (που διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ), με τον πεσμένο στο έδαφος 27χρονο επιθετικό να σκοράρει και πάλι με ψαλιδάκι.

Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα, ο Άρης βγήκε μπροστά για την ισοφάριση. Ήταν η ομάδα που κυνήγησε πιο πολύ το γκολ, ανάγκασε τον Ατρόμητο σε παθητικό ρόλο, είχε τα καλά διαστήματα, αλλά κάτι του έλειπε στην τελική προσπάθεια (αφού Μπρούνο Γκάμα και Φετφατζίδης δεν ολοκλήρωσαν όπως θα ήθελαν τις ευκαιρίες που είχαν). Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Φετφατζίδης πάτησε για τον Πορτογάλο, που παρά τα πολλά σώματα που είχε μπροστά του, βρήκε στόχο με συρτό και νίκησε τον Μέγερι. Με το εξαιρετικό γκολ του Μπρούνο Γκάμα οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Άρης είχε ρυθμό και καλή κυκλοφορία της μπάλας με τον πολύ καλό Φετφατζίδη, να δημιουργεί ρήγματα. Ωστόσο, στο μεγαλύτερο κομμάτι του β’ ημιχρόνου, ο Ατρόμητος ήταν πιο επικίνδυνος, είχε παλμό και τις ευκαιρίες. Έστω, κι αν δεν είχε αρκετές κλασικές, πέραν του δοκαριού (67’) του Ουγκράι, που μετά την μπαλιά του Ανδρούτσου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με τον Έμαν να του κλείνει καλά το οπτικό πεδίο έστειλε την μπάλα να γλύψει το οριζόντιο.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στον Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο για πέναλτι του Βέλεθ στον Ουγκράι σε πολύ οριακό μαρκάρισμα στα όρια του επιτρεπτού.

Στο 83′ ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε άσαλο μαρκάρισμα του Μπα. Στο επόμενο λεπτό ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών.

Στο 94′ ο Άρης ισοφάρισε καθώς ο Φετφατζίδης, μπούκαρε μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο σουτ νίκησε τον Μέγερι.

Λίγο έλειψα μάλιστα να πάρει τη νίκη δευτερόπτα αργότερα, αλλά στο αεροπλανικό του Σάσα, ο Ρισβάνης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο, Ταλόσα, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (62′ Μάντσον), Ανδρούτσος (77′ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (55′ Ουγκράι), Μανούσος, Βέλλιος

Άρης (Μίκαελ Ενίνγκ): Εμάν, Μπα (90′ Μαρτίνεθ), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόους, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (46′ Μαντσίνι), Γκάμα (82′ Τόνσο), Λάρσον