Έχασε ένα τσουβάλι γκολ ο Παναθηναϊκός στον Βόλο 1-1

Μία ακόμη ευκαιρία να διπλασιάσει τις συνεχόμενες νίκες του στο πρωτάθλημα και να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα, έχασε ο Παναθηναϊκός στο Βόλο μένοντας στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην τοπική ομάδα, παρότι ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μόλις στο 8’ με πέναλτι του Χατζηγιοβάνη, δεν «καθάρισε» το ματς κι ο Βόλος απάντησε με το… ίδιο νόμισμα και τον Μουνίθ στο 38’.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, πίεσε ψηλά τον Βόλο και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία με το πέναλτι που κέρδισε χωρίς να υπάρχει παράβαση, ο Χατζηθεοδωρίδης και εκτέλεσε εύστοχα αλά Πανένκα ο Χατζηγιοβάνης (8’).
Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο έως και το πρώτο 20λεπτο του ματς, αλλά σταδιακά ο Βόλος άρχισε να γίνεται απειλητικός με βάση την αριστερή του πτέρυγα και τον εξαιρετικό Φεράρι.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουνίθ (34’) σε φάση που στο ξεκίνημά της δεν δίνεται φάουλ στον Χατζηγιοβάνη από τον Ντεντάκη και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια, σε ένα μοιρασμένο πρώτο μισό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» μπήκε και πάλι δυνατά στο ξεκίνημα, με τον Δώνη να κάνει δύο αλλαγές και να τροποποιεί το σχηματισμό σε 4-2-3-1. Η συγκεκριμένη επιλογή έφερε τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και τον Βόλο να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να ψάχνει τα ρήγματα αποκλειστικά στις αντεπιθέσεις.

Ο Δώνης άλλαξε εκ νέου το σχηματισμό του Παναθηναϊκού στο 77’ σε 3-5-2 με φουλ επιθετικά πρόσωπα και στο αμέσως επόμενο πεντάλεπτο έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες (81’ Μακέντα, 83’ Μπεκ).

Η κυριότερη ωστόσο ήρθε στο 92’ με τον Περέα να βγαίνει μόνος του με την εστία και τον Δημόπουλο να αποκρούει σωτήρια πάνω στη γραμμή!

Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τον διαιτητή Μανούχο (Αργολίδας) και τον διεθνή Σιδηρόπουλο που ήταν στο VAR για το πέναλτι που δόθηκε στον Παναθηναϊκό.

Βόλος (4-2-3-1): Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο (85’ Λύρατζης), Μπαλογιάννης (63’ Τσαούσης), Μουνίθ, Τόρες.

Παναθηναϊκός (4-3-3): Διούδης, Γιόχανσον (76’ Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Μπουζούκης, Δώνης, Κολοβός (46’ Περέα), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Νούνες), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.