Ο Ηρακλής 2-0 τον ΠΑΟΚ Β στο ντέρμπι

Πρώτη νίκη για τον «Γηραιό» στο Καυτανζόγλειο

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που βγήκε νικητής από το Καυτανζόγλειο λυγίζοντας με 2-0 τον ΠΑΟΚ Β στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Super League 2, με τα γκολ του Χειρίτραντα και του Κούστα στις καθυστερήσεις κάνοντας σεφτέ στις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγωνιστικού χώρου του Καυτανζογλείου ήταν αποκαρδιωτική και θα πρέπει όχι απλώς να προβληματίσει όλους όσους ευθύνονται γι’ αυτό, αλλά να δοθεί άμεση λύση.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει παιχνίδι, με το θέαμα να είναι κακό, την μπάλα μόνιμα στον αέρα και τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Σε μία εξ’ αυτών και με τη βοήθεια της τύχης ο Ηρακλής ευτύχησε να βρει γκολ με τον Θοδωρή Χειρίτραντα να είναι ο σκόρερ στο 28ο λεπτό. Ένα γκολ που έμελλε να είναι και καθοριστικό αφού έκρινε τον τελικό νικητή της αναμέτρησης (πριν ο Κούστα στο 93′ μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Σίλβα πετύχει το 2-0).

Ο ΠΑΟΚ ναι μεν πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν το βρήκε, με το γκολ του Πανίδη στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Κυανόλευκων στο πρωτάθλημα, που έφτασαν τους πέντε βαθμούς (σε τέσσερα παιχνίδια). Αντίθετα, η ομάδα του Αλέξη Αλεξιάδη παρέμεινε στους 7 (σε πέντε παιχνίδια).

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Δοϊράνλης, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Σιούτας, Τόρες (66′ Εμπό), Βιτλής (86′ Κουντουριώτης), Τσουμάνης (57′ Κούστα), Σίλβα, Καπίγια (66′ Στοΐσεβιτς).

ΠΑΟΚ Β (Aλέξης Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας (36′ Τασιούρας), Σελιμάι, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής (78′ Ρούμναντσιεβ), Νινούα, Τσοπούρογλου, Δαρέλας, Κανίς (78′ Γκούμας), Πανίδης (64′ Γκορντεζιάνι).