Ο Λεβαντόφσκι έφερε τα πάνω κάτω και η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 την Αλαβές

Ο Γερμανός φορ πέτυχε και τα δυο γκολ των Καταλανών

Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη… σέντρα στο παιχνίδι απέναντι στην Αλαβές, αλλά κατάφερε να το φέρει «τούμπα» και να πάρει σπουδαία νίκη 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Λεβαντόφσκι με δύο γκολ, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο μεγάλο τρίποντο των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι βρίσκονται στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ και στο -4 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με τις εντυπώσεις, δεν πήραν κάτι από το ματς αλλά βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα, η Αλαβές έγραψε το 1-0 με τον Ομορόντιον, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στη συνέχεια και για δεύτερο γκολ και τους «μπλαουγκράνα» να μην μπορούν να βρουν τα πατήματά τους.

Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Τσάβι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καταλανό τεχνικό να κάνει τις κατάλληλες αλλαγές για να τονώσει την ομάδα του, κάτι που το κατάφερε με επιτυχία.

Ο Λεβαντόφσκι στο 53ο λεπτό έκανε το 1-1 και από τότε και ύστερα η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της και μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει. Οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι στο 77’ με τον Λέβα να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 2-1!