Ο Λουτσέσκου…δεν κοιτάζει την βαθμολογία

Για την πίστη που πρέπει να υπάρξει στο αγωνιστικό πλάνο του ΠΑΟΚ, στάθηκε ο Ράζβαν Λουτσέσκου, στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Αναλυτικά όσα είπε:

Όσον αφορά την εικόνα που είχε ο ΠΑΟΚ μετά το ξεκίνημα και τις ευκαιρίες που έχασε και τί φταίει γι’ αυτό:

«Τα ποδοσφαιρικά παιχνίδια κρίνονται από στιγμές. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που πιστεύεις ότι έχεις και άλλα που δεν έχεις και να σε εκπλήξουν κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού. Δεν με εξέπληξε το παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες έβαλαν σε εφαρμογή το σχέδιό τους. Εμείς με την ανάπτυξη από την άμυνα προσπαθώντας να βρούμε κενούς χώρους και η ΑΕΚ με το πρέσινγκ.

Οι λεπτομέρειες κρίνουν τέτοια είδους παιχνίδια. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις δύο ευκαιρίες που είχαμε. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε σε ένα μοτίβο που βόλευε την ΑΕΚ.

Έγινε ένα τριπλό λάθος στη φάση του γκολ, δεν έπρεπε να βιαστούμε να παίξουμε τη μπάλα σε εκείνη τη φάση. Το γήπεδο έδωσε επίσης ενέργεια στην ΑΕΚ, ενώ εμείς κάναμε ένα ακόμα λάθος το οποίο δεν πληρώσαμε σε εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα λάθος μας, μας κόστισε ξανά και έγινε το 2-0. Σε γενικές γραμμές είναι μια νίκη που η ΑΕΚ την άξιζε, αλλά την πήρε από μια μεγάλη ασίστ από εμάς».