Ο Μαρτίνς δεν χάνει από την ΑΕΚ, αλλά ο Χιμένεθ έχει κάνει «κηδείες» στον Ολυμπιακό

Σύμφωνα με όσα επισημαίνει ο Κ. Νικολακόπουλος στο gazzetta.gr ο Ισπανός προπονητής έχει αρκετές επιτυχίες κόντρα στους «ερυθρόλευκους», έστω κι αν έχει χάσει 6-0 στο «Καραϊσκάκης».

Γράφει, σχετικά:

«Θα είναι τεράστιο λάθος του Ολυμπιακού αν υποτιμηθεί η ΑΕΚ, επειδή είναι τόσο πίσω στη βαθμολογία κι επειδή πράγματι ο πρωταθλητής Ελλάδας της έχει ρίξει εννιά γκολ στο Φάληρο κατά τις τρεις τελευταίες επισκέψεις της. Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να χτίσει πάνω σε αυτό το δεδομένο και να επαναλάβει όσα πρέπει να επαναλάβει για να το συνεχίσει το σερί. Αλλά έχοντας τα μάτια του δεκατέσσερα.

Ο Χιμένεθ είναι απρόβλεπτος προπονητής με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για την ΑΕΚ. Θυμάμαι τον Ολυμπιακό να κερδίζει την ΑΕΚ με 2-0 στο ΟΑΚΑ στο 50ο λεπτό και τελικά να χάνει 2-3 από την ομάδα του Χιμένεθ με γκολ στο 89’. Θυμάμαι τον Ολυμπιακό να κερδίζει την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη με 1-0 με γκολ στο 81ο λεπτό και τελικά να χάνει 1-2 στις καθυστερήσεις! Θυμάμαι τον Ολυμπιακό να χάνει και τρίτο ματς με γκολ στο τελευταίο λεπτό από την ομάδα του Χιμένεθ, με γκολ στο 90’ από τον Μπλάνκο στο ΟΑΚΑ! Όπως θυμάμαι τον Ολυμπιακό να χάνει 0-1 από την ΑΕΚ στο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη και τελικά να της βάζει τέσσερα! Ούτε έχω ξεχάσει την εξάρα που έφαγε η ΑΕΚ με τον Χιμένεθ στον πάγκο από τον Ολυμπιακό του Βαλβέρδε.

Σκέφτομαι, όμως, ότι η ποδοσφαιρική λογική λέει ότι πιο εύκολο σε ένα ντέρμπι είναι να κριθεί στο όριο κι όχι να λήξει 4-1 και 6-0…Κι όταν τα ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Χιμένεθ κρίνονται στο όριο, τα έχει κερδίσει ο Χιμένεθ…Να υπενθυμίσω δε ότι μέσα στο Καραϊσκάκη η ΑΕΚ του Χιμένεθ έχει ανοίξει το σκορ δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο, μία με τον Αραούχο και την άλλη με τον Πόνσε! Και, μην κρυβόμαστε, στα ντέρμπι, είναι μεγάλη δουλειά να ανοίγεις το σκορ. Γενικά εγώ ένα προπονητή που με έχει κερδίσει τρεις φορές με γκολ στο 90’ θα τον σεβόμουν. Και θα κοίταζα να του βάλω όσο πιο δύσκολα γίνεται σε επίπεδο και τακτικής και αλλαγών και στα πάντα.

Άλλωστε, αποτελεί κοινό μυστικό ότι η ΑΕΚ άλλαξε προπονητή ακριβώς γι΄ αυτό το αποψινό παιχνίδι. Τα ρέστα της παίζει. Κι ο Ολυμπιακός πρέπει να είναι έτοιμος να την αντιμετωπίσει όπως πρέπει. Ειδάλλως, πολύ απλά θα έχει πρόβλημα»…