Ο μικρός μάγος Μπερνάρ έκανε την ανατροπή και ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τη Λαμία

Δυο γκολ ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός που γνώρισε την αποθέωση

Ο μικρός μάγος του Παναθηναϊκού Μπερνάρ, έκανε το θαύμα του στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη με ανατροπή 3-1 επί της Λαμίας για την 5η αγωνιστική των playoffs της Super League..

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έκανε εκπληκτική εμφάνιση πετυχαίνοντας δύο πανέμορφα γκολ. Το ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2-1, και το άλλο με «σκαφτό» που νίκησε ξανά τον Κοσέλεφ για το τελικό 3-1.

Ο Μπερνάρ, μετά το δεύτερό του γκολ γνώρισε την απόλυτη αποθέωση στη Λεωφόρο, με τον ίδιο να ανταποδίδει το χειροκρότημα. Μάλιστα, ο Φατίχ Τερίμ τον έκανε αλλαγή στις καθυστερήσεις έτσι ώστε να αποθεωθεί και πάλι, με τους δυο τους να έχουν έναν πολύ θερμό εναγκαλισμό.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε. Ο Κώτσιρας έκανε λάθος εκτίμηση, ο Σλίβκα έκλεψε τη μπάλα και με ιδανικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε από το πουθενά το 0-1 (14’).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και στο 19’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (1-1). Ο Μπερνάρ με ωραία κάθετη κίνηση είδε τον Αράο μέσα στην περιοχή, αυτός γύρισε υπέροχα τη μπάλα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Τσέριν με μονοκόμματο σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Το τριφύλλι είχε θέματα ανασταλτικά να διαχειριστεί αλλά ταυτόχρονα ήταν πολύ απειλητικό στην περιοχή της Λαμίας μετά το 30’.

Μέσα σε ένα τέταρτο ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πέντε υποσχόμενες ευκαιρίες, με τον Τσέριν (30’), τον Σπόραρ τρεις φορές (32’, 34’, 42’) η μία εκ των οποίων στο κάθετο δοκάρι (42’), αλλά και τον Μπερνάρ να αστοχεί σε κενή εστία στο 38’ από εξαιρετικό γύρισμα του Ιωαννίδη.

Η Λαμία φάνηκε απειλητική στο 36’ με τον Νούνιες να πλασάρει έξω από την περιοχή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 52’ με τρομερό σουτ του Μπακασέτα που κόντραρε και πέρασε σύριζα από το δοκάρι του Κοσέλεφ!

Στο 56’ η κεφαλιά του Αράο από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ πέρασε άουτ, όπως και στο 58’ το σουτ του Τσέριν. Στο 60’ ο Μπερνάρ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1, ανατρέποντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Στο 71’ ο Τερίμ αντικατέστησε τον Σπόραρ με τον Παλάσιος και τροποποίησε το σχηματισμό του τριφυλλιού σε 4-3-3. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης συνδυάστηκε με τον Παλάσιος που γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Μπερνάρ δεν έκανε τη σωστή επιλογή.

Στο 87’ ο Μπακασέτας έδωσε στον Ιωαννίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιωαννίδης τροφοδότησε τον Μπερνάρ που με υπέροχο σκάψιμο της μπάλας διαμόρφωσε το 3-1 μέσα σε πανδαιμόνιο (88’).

Χωρίς λάθη η διαιτησία του Παπαπέτρου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-4-2): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν (89’ Ζέκα), Μπακασέτας (89’ Τζούρισιτς), Μπερνάρ (90+2’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (89’ Γερεμέγεφ), Σπόραρ (71’ Παλάσιος).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος / 4-2-3-1): Κοσέλεφ, Σιμόν (70’ Στάνκο), Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμαράλ (55’ Σίντκλεϊ), Τζανδάρης, Νούνιες (71’ Τσούκαλος), Τσιλούλης (57’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Λέικ (57’ Τόσιτς), Μάλτσι.