Ο Νταβίντ Σίλβα στο 87΄ λύτρωσε τη Σίτι 2-1 τη Χoφενχάιμ

Αγχώθηκε μεν, αλλά στο τέλος η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στη νίκη, η οποία ήταν η πρώτη της για φέτος στο Champions League, κόντρα στη Χoφενχάιμ στη Γερμανία. Τελικό αποτέλεσμα 1-2, με τους πολίτες να παίρνουν το τρίποντο που τόσο πολύ ήθελαν, έπειτα από την ήττα στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου από τη Λιόν.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Μπελφοντίλ μόλις στο 1’ και έβαλαν από νωρίς δύσκολα στους πολίτες. Ωστόσο επτά λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Αγκουέρο. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Η Σίτι πίεζε, έκανε ευκαιρίες, δεν της δόθηκε καθαρή περίπτωση πέναλτι στο 72’ όταν ο τερματοφύλακας ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Σανέ και η αγωνία στον πάγκο των Άγγλων για νέο στραβοπάτημα ήταν έκδηλη. Τελικά, η λύτρωση ήρθε στο 87’. Ο Νταβίντ Σίλβα τσίμπησε ωραία την μπάλα από τον αμυντικό Πος και με αριστερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπάουμαν για το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.