Ο Ολυμπιακός πέρασε 11-9 από την Βουλιαγμένη και αγκάλιασε τον τίτλο

Έφυγε αλώβητος από τον Λαιμό και αγκαλιάζει τον ενδέκατο σερί τίτλο και 37ο συνολικά ο Ολυμπιακός!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Φουντούλη και… συμπαραστάτη τον Ντίνο Γεννηδουνιά, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 11-9 της Βουλιαγμένης στον δεύτερο τελικό της Α1 πόλο ανδρών και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Έτσι βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου, που θα διεκδικήσει την Τρίτη 16/5 μπροστά στον κόσμο του, στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Η Βουλιαγμένη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο, παίρνοντας συνεχώς προβάδισμα ενός γκολ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ως το 4-4. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά τα ηνία του σκορ με γκολ του Βάμος για το 5-4, ενώ ο Φουντούλης τους έστειλε για πρώτη φορά στο +2 (4-6) λίγο πριν το ημίχρονο.

Μετά από έξι λεπτά χωρίς γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο και δύο χαμένους παραπάνω για τον ΝΟΒ, ο Καστρινάκης μείωσε σε 6-5, ενώ ο Αλιφραγκής ένα λεπτό μετά ισοφάρισε σε 6-6, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Ολυμπιακός έσπασε την αφλογιστία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φουντούλη για το 7-6, αλλά ο Καλογερόπουλος απάντησε αμέσως για το 7-7, που ήταν το σκορ στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου.

Ο Τζωρτζάτος κατέβασε ρολά στα δύο πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως ο Φουντούλης κατάφερε να τον νικήσει και έδωσε ξανά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 8-7. Η ΒΩουλιαγμένη έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις και ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +3 (10-7) με δύο γκολ του Γεννηδουνιά τεσσεράμισι λεπτά πριν το φινάλε, με τον Παπασηφάκη να μειώνει σε 10-8.

Ο Φουντούλης διεύρυνε ξανά το προβάδισμα του Ολυμπιακού (8-11), με τον Φέρμερ στα 45’’ πριν τη λήξη να διαμορφώνει το τελικό 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-1, 2-4