Ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη 3-0 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 0-3 στο Παλατάκι και πανηγύρισε το πρωτάθλημα της Volley League. Εξαιρετική ατμόσφαιρα από περίπου 6.000 φίλους του Δικεφάλου που χειροκρότησαν την ομάδα τους στο φινάλε, παρά την ήττα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 4-7 και 8-12, με το Ιντάλγκο να αποτελεί κυρίως την επιθετική λύση στις πάσες του Τράβιτσα. Ο ΠΑΟΚ με πίεση από το σερβίς μείωσε σε 14-16, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι το…γκάζι με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και πάλι με 4 (18-22).

Χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με καλά σερβίς του Παγένκ έκανε το 18-25 και μπήκε μπροστά στο σκορ με 0-1, μετά από μπλοκ του Ιντάλγκο στο Βαν Ντεν Ντρις στη τελευταία επίθεση του πρώτου σετ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά δυνατά και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 5-13, γεγονός που ανάγκασε τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να προχωρήσει σε αλλαγές των Μπούτου και Σωτηρίου προκειμένου να… καθαρίσει το μυαλό των βασικών παικτών του.

Ο Δικέφαλος μείωσε σε 10-15, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν μέχρι το τέλος το υπέρ τους προβάδισμα και με 16-25 και αρκετούς άσσους έκαναν το 0-2 και έβαλαν γερά θεμέλια νίκης-τίτλου.

Το τρίτο σετ μπορεί να έδινε σημάδια… ντέρμπι όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι άσσους από το μανίκι με τον Τράβιτσα και τον Στερν να ανεβάζουν την απόδοση τους και να φέρνουν το σκορ το 2-6 αναγκάζοντας τον Γιόσκο Μιλεκόνσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα μικρό σερί το οποίο έχτισαν χάρη στα μπλοκ τους όμως οι Πειραιώτες έφτασαν και πάλι σε μέγιστη διαφορά με τον Λινάρδο και τον Ιντάλγκο για το 9-18. Ο Φαν Ντερ Ντρις με μια άστοχη και μια επίθεση με κερδισμένο μπλοκ άουτ προσπάθησε να δώσει το έναυσμα της αντεπίθεσης. Ωστόσο, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν λύγισαν και με πρωταγωνιστές τον Ιντάλγκο και τον Λινάρδο έφτασαν στο 13-22 και 14-25 για το 3-0 στα σετ και την κατάκτηση του 31ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.

Τα σετ: 18-25, 16-25, 14-25