Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στον ΟΦΗ 5-1 με χατ τρικ του Χασάν (video)

Ξέσπασε στον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός, και με σούπερ εμφάνιση σάρωσε 5-1 τους Κρητικούς στο Καραϊσκάκη, μειώνοντας στους 7 τους βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Αντίθετα οι Κρητικοί βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο και πλέον η υπόθεση παραμονή στη μεγάλη κατηγορία δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός είχε την ατυχία να χάσει δύο παίκτες με τραυματισμούς πολύ νωρίς. Στο 20΄ ο Τοροσίδης και στο 21΄ ο Καμαρά αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Μαρτίνς δεν πτοήθηκε, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν ανοίξει νωρίτερα το σκορ με τον Μασούρα(15΄), από ασίστ του Ποντένσε. Ο Ολυμπιακός ξαναπάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους κι έφθασε σε ακόμη δύο τέρματα με τους Χασάν (36’ ασίστ Φορτούνη) και Φορτούνη (40’ δεύτερη ασίστ Ποντένσε).

Εξίσου κεφάτος ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, όπου βρήκε ακόμη δύο γκολ με τον Χασάν που έκανε χατ-τρίκ. Το πρώτο ήταν στο 46’ και το δεύτερο στο 60’, ενώ στο 57’ μεσολάβησε το εξαιρετικό τέρμα των Κρητικών με το σουτ του Ναμπί που είχε μειώσει προσωρινά. Ο Χασάν έκλεψε την παράσταση, καθώς μέσα στο 2019 εμφανίζεται μεταμορφωμένος και με πολύ καλύτερη επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Αιγύπτιος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με την φανέλα του Ολυμπιακού, έφτασε τα 8 τέρματα στα 10 τελευταία επίσημα παιχνίδια με τους «ερυθρόλευκους» και θα μπορούσε αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος να σημειώσει ακόμα περισσότερα γκολ, απέναντι σε μία άμυνα που ήταν υπό διάλυση.

Ο ΟΦΗ επιχείρησε να πιάσει στον ύπνο τον Ολυμπιακό. Η αλήθεια είναι πως οι Κρητικοί κατάφεραν χάρη στην κινητικότητά τους από τη μέση και μπροστά να αγχώσουν αρκετά την άμυνα των ερυθρόλευκων, που έπαιζε αρκετά ψηλά. Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον ΟΦΗ, με το πολύ καλό σουτ του Ναμπί να περνάει ελάχιστα άουτ στο 1΄. Στο επόμενο λεπτό ο Σόουζα έκλεψε τη μπάλα από τον Μεριά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, ο Βαζ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σα απέκρουσε.

Το άγχος για την ομάδα του Μαρτίνς έφυγε στην πρώτη της ευκαιρία, αφού ο Μασούρας μετέτρεψε σε ασίστ την εξαιρετική σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά και με κεφαλιά νίκησε τον Στρέζο (15’). Τα λάθη στην άμυνα ήρθαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι ο Φορτούνης σέρβιρε στο 36ο λεπτό στον Χασάν το 2-0. Μετά και το δεύτερο γκολ οι Κρητικοί έπαθαν «black-out» και οι παίκτες του Μαρτίνς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, στο 40’ ήρθε και το 3-0 με τον Ποντένσε να βγάζει και δεύτερη ασίστ, αυτή την φορά στον Φορτούνη, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή.

Όπως έκλεισε, έτσι άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Μόλις στο πρώτο λεπτό μετά την σέντρα (46’) ο Χασάν βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή την φορά ύστερα από σέντρα του Τσιμίκα. Ο Ολυμπιακός παρά το 4-0 διατήρησε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα και δεν έχανε το κέφι του επιθετικά. Πάντως, ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει ένα γκολ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, έπειτα από φοβερό σουτ του Ναμπί στο 57’. Βέβαια, τα λάθη στα μετόπισθεν δεν περιορίστηκαν από τους παίκτες του Βέρα και τρία λεπτά αργότερα ο Χασάν έκανε και χατ-τρικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1 (60’).

Όπως ήταν λογικό, σταδιακά οι ερυθρόλευκοι έριξαν στροφές, αφού δεν είχαν λόγο να «τρέξουν» άλλο το παιχνίδι, ενώ και ο ΟΦΗ προσπαθούσαν από την μεριά του μαζέψει τα ασυμμάζευτα στα μετόπισθεν. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη με καλή εμφάνιση.

Διαιτητής: Φωτιάς Βασίλειος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Ζοσέ Σα, Τοροσίδη (20’ Τσιμίκας), Μεριά, Μιράντα, Κούτρη, Γκιγέρμε, Καμαρά (21’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Ποντένσε (73’ Γκερέρο), Μασούρας, Χασάν

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου (65’ Ποτουρίδης), Μπράουν, Μεγιάδο, Σακόρ, Βαζ (77′ Οικονόμου), Ναμπί, Σόουζα, Νέιρα (53’ Πέρσον)