Ο Παναθηναϊκός το… χαβά του 1-0 στην Καισαριανή την Κηφισιά

Ο Μαντσίνι πέτυχε στο 58΄ το χρυσό γκολ που διατήρησε τους πράσινους τέσσερις πόντους πάνω από τους διώκτες τους

O Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Καισαριανή όπου με γκολ του Μαντσίνι στο 58΄ λύγισε 0-1 την Κηφισιά που κρατούσε μέχρι σήμερα το εντός έδρας αήττητό της. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παραμένει τέσσερις βαθμούς μακριά απ’ τους διώκτες της στο κυνήγι του τίτλου, με την έκτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της κάτι που έχει συμβεί μόλις τρεις φορές στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σε σχέση με το ματς στη Ρεν, με τον Αϊτόρ να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα της ομάδας για πρώτη φορά από τις αρχές Σεπτεμβρίου και το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες.

Οι πράσινοι μπήκαν με ορμή στο ξεκίνημα, έχοντας κερδίσει πέντε κόρνερ πριν κλείσει το 20λεπτο κι ένα (σωστά) ακυρωθέν γκολ για λίγα εκατοστά από τον Αϊτόρ στο 11’ για οφ σάιντ στον Μαντσίνι που έβγαλε τη σέντρα στον Ισπανό μεσοεπιθετικό.

Στο 21’ ο Αναγνωστόπουλος έδωσε την εστία του παραχωρώντας κόρνερ σε σουτ του Τσέριν, ενώ στο 30’ ο Σπόραρ δεν πρόλαβε τη μπάλα στη σέντρα του Αϊτόρ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο, η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον δαιμόνιο Τετέι, έχασε την κορυφαία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκανέζος επιθετικός βγήκε στην αντεπίθεση και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ξεκινώντας πίσω από το κέντρο και… σερβίροντας το γκολ στον Πρίτσα.

Το πλασέ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι έσωσε ο Λοντίγκιν, ενώ στην επαναφορά ο Μασούρας σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού (35’).

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 42’ με τον Τσέριν αλλά και πάλι ο Αναγνωστόπουλος είπε «όχι» στο πλασέ του Σλοβένου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την Κηφισιά να απειλεί ξανά στο επιθετικό τρανζίσιον με τον Τετέι να κάνει επιθετικό φάουλ στον Πέρεθ πριν βγει μόνος του με το τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δημιούργησε την πρώτη του απειλή στο 53’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέριν που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 58’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Τζούρισιτς έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Αντερέγκεν δεν μπόρεσε να διώξει όπως θα ήθελε και η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι που με υπέροχο σουτ την έστειλε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και κατόπιν στα δίχτυα της Κηφισιάς (0-1).

Στο 64’ ο Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να βάλει τον Ζέκα στόπερ δίπλα στον Σένκεφελντ μετά το πρόβλημα στη γάμπα του Γέντβαϊ.

Στο 72’ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ όταν ο Μπερνάρ έστρωσε στον Σένκεφελντ που σούταρε μόνος του από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στο 87’ ο Βέρμπιτς καθυστέρησε να σουτάρει και μετά έστρωσε στον Πέρεθ που σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Κηφισιάς, ενώ στο 92’ ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σωτήρια το διαγώνιο σουτ του Παλάσιος, όπως έκανε και στο πλασέ του Ιωαννίδη ένα λεπτό αργότερα.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Ζαμπαλάς από την Ηπειρο, ήταν κοντά στις φάσεις και κατάφερε να περάσει απαρατήρητος που είναι και το ζητούμενο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου / 4-2-3-1): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Λοϊκ, Πάρρας (80’ Οζέγκοβιτς), Σνάιντερλαν (13’ λ.τ. Μποτία), Ιπαλίμπο, Μασούρας, Πρίτσας (70’ Σάντος), Αντερέγκεν (69’ Μπιφουμά), Τετέι (80’ Νίνης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (64’ λ.τ. Ζέκα), Μλαντένοβιτς, Τζούρισιτς (70’ Μπερνάρ), Πέρεθ, Τσέριν, Μαντσίνι (80’ Βέρμπιτς), Σπόραρ, (79’ Ιωαννίδης) Αϊτόρ (70’ Παλάσιος).