Ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» στο τέλος και νίκησε 0-2 στο Περιστέρι τον Ατρόμητο

Ο Σβαμπ στο 89΄ και ο Κωνσταντέλιας στο 93΄ χρυσές αλλαγές του Λουτσέσκου

O ΠΑΟΚ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος καθώς με γκολ του Σβαμπ στο 89′ και του σούπερ σταρ Κωνσταντέλια στο 90’+3′, νίκησε 0-2 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και πάει στο ντέρμπι με την ΑΕΚ μόνος πρώτος στη βαθμολογία!

Μετά από 16 τελικές προσπάθειες και δύο δοκάρια, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, απέναντι στον Ατρόμητο που με καταστροφικό παιχνίδι επιζητούσε την ισοπαλία. Οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν κατά κράτος, δείχνοντας με το… καλημέρα τα δόντια τους, περιορίζοντας του Περιστεριώτες σε παθητικό ρόλο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ξεκινούσαν το πρέσινγκ από το ύψος της μεσαίας γραμμής, καθώς αμύνονταν μαζικά απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που «τρυπούσε» με κάθε τρόπο.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος κατέγραψε την πρώτη του κλασική ευκαιρία. Ο Μπράντον Τόμας «τσίμπησε» τη μπάλα από την κάθετη του Τάισον αλλά την έστειλε στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Σάστρε αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Άκρως επιθετικός και ορεξάτος ΠΑΟΚ, ειδικά απ΄ τα αριστερά, έβγαζε «φωτιές», τα ανεβάσματα του Μπάμπα έδιναν μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να τα βάζει με την τύχη του στο 18′.

Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, ο έμπειρος εξτρέμ σύγκλινε και σούταρε, με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα, περνώντας άουτ. Δύο δοκάρια για τον άκρως επικίνδυνο ΠΑΟΚ σε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά, με τον πορτιέρε του Ατρόμητου να δοκιμάζεται καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Σε αντίθεση με τον Κοτάρσκι που στο 32′ του αγώνα είδε για πρώτη φορά την περιοχή του να γεμίζει, στην πρώτη στατική φάση που είχαν οι γηπεδούχοι…

Στο 37′ οι ασπρόμαυροι «χτύπησαν» και πάλι από τα άκρα της επίθεσης, αυτήν την φορά, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος επιχείρησε το σουτ, μετά από σέντρα του Τάισον, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Εν τέλει ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ αλλά VAR και Κουμπαράκης είχαν διαφορετική άποψη!

Συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αντρίγια εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Οζντόεφ, αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας, κάρφωσε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Τσιντώτα. Επί 5 λεπτά όμως το VAR προσπαθούσε να τσεκάρει την επίμαχη φάση, ακυρώνοντας τελικά ως οφσάιντ το γκολ. Στον ΠΑΟΚ πάντως ψάχνουν να βρουν το πώς μπήκαν οι γραμμές για να δείχνουν ακάλυπτο τον Ρώσο χαφ.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε μετά την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον ΠΑΟΚ μάλιστα να αυξάνει την πίεσή του όσο περνούσε η ώρα. Στο 53’ ο Ζίβκοβιτς έκανε υπέροχο κοντρόλ και πάσα για τον Μπράντον, με τον Ντε Μποκ να προλαβαίνει διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στο 56’ μετά από άψογη συνεργασία Τάισον με Ζίβκοβιτς, ο Μπράντον πλάσαρε δίπλα από την εστία του Τσιντώτα.

Πιστός στο πλάνο του ο Ατρόμητος, συνέχισε να μπλοκάρει τον ΠΑΟΚ με την αμυντική του λειτουργία, περιμένοντας την ευκαιρία του σε κάποια αντεπίθεση. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Λουτσέσκου έβαλε τους Κωνσταντέλια και Σαμάτα στις θέσεις των Μουργκ και Μπράντον, αλλά οι γηπεδούχοι πάγωσαν τον ρυθμό μέχρι το 70’, όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ντεσπόντοφ, αντικαθιστώντας τον Ζίβκοβιτς.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να κλείνει σωστά τους χώρους, κρατώντας σφιχτά στα χέρια του τον βαθμό της ισοπαλίας, πριν έρθει ο Σβαμπ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 77’, για να ανοίξει το σκορ στο 89’! Μετά από γρήγορη εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια και σέντρα του Τάισον, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, σκοράροντας από κοντά για το 0-1!

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη νίκη του στο 90’+3’, όταν μετά από λάθος πάσα του Τσιντώτα, ο Κωνσταντέλιας τον «κρέμασε» με υπέροχη λόμπα από μακριά, πανηγυρίζοντας έξαλλα το 0-2 με συμπαίκτες και τεχνικό επιτελείο των φιλοξενούμενων! Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ, ενώ ο Ατρόμητος έχει εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Καλή η διαιτησία του Σιδηρόπουλου. Σωστά δεν δόθηκε πέναλτι για χέρι του Μπάμπα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το γκολ του Οζντόεφ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση των VAR, ως οφσάιντ και μετά την χρήση των γραμμών.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Αθανασίου Κούντε (68’ Φριντζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Ρομπάιγ (77’ Κουέν), Ντιρκς (61’ Βαλένσια), Γιουμπιτάνα (62’ Γκονζάλες), Βέργος (77’ Αντζέλσκι).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (71’ Ντεσπόντοφ), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (60’ Σαμάτα).