Ο ΠΑΟΚ εύκολα 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-22) του Παναθηναϊκού στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού για τα play-offs της διοργάνωσης. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βαν Ντεν Ντρις, ο οποίος έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» τόσο κοντά στο φιλέ, όσο και από τη θέση του σερβίς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει πρώτος προβάδισμα δύο πόντων (2-4). Οι «πράσινοι», μάλιστα, με καλό πρώτο χρόνο έφτασαν στο +3 (4-8) με τον ΠΑΟΚ να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει σε 12-12.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόφσκι, από την ισοφάριση και έπειτα, μπήκε σε θέση οδηγού, διατηρώντας τον Παναθηναϊκό σε απόσταση δύο πόντων (19-17). Στην τελική ευθεία του σετ, οι Θεσσαλονικείς διπλασίασαν τη διαφορά τους από τους «πράσινους» (22-18) και έκλεισαν το σετ με 25-20.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά με το προβάδισμα (7-9), με τους γηπεδούχους να κάνουν ανάλογο σερί με το πρώτο σετ και ν’ ανατρέπουν το σκορ (14-13). Σε εκείνο το σημείο, με τον Βαν Ντεν Ντρις στα εννέα μέτρα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 φτάνοντας το σκορ στο 22-13, πράγμα το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να διπλασιάσει τα σετ του με σκορ 25-16.

Έχοντας ρυθμό από την εμφατική κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +5 (6-1) στην έναρξη του τρίτου, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις (8-5). Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόφσκι, όμως, κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά, την οποία διεύρυναν στα τέλη του σετ (20-15). Ο Παναθηναϊκός, από την μεριά του, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους δύο πόντους (24-22), χάνοντας εν τέλει το τρίτο σετ με σκορ 25-22 και συνάμα τον αγώνα με 3-0 σετ.

Επόμενος αγώνας του ζευγαριού, το Σάββατο 25 Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-22