Ο ΠΑΟΚ με Σιδηρόπουλο πέρασε 0-2 απ’ το Αγρίνιο

Με σπρώξιμο από τον Σιδηρόπουλο ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Σιδηρόπουλος και VAR (Περράκης) έκαναν τα στραβά μάτια στο πεντακάθαρο φάουλ του Αουγκούστο στη φάση του γκολ του Ολιβέιρα και οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν τον τρόπο ν’ ανοίξουν το σκορ.

Μετά την απίστευτη απόφαση του Έλληνα διαιτητή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ, που πέτυχε δεύτερο γκολ στο τέλος και ανέβηκε στην 3η θέση με 28 πόντους στο -10 απ’ τον Παναθηναϊκό και στο -4 από τη 2η ΑΕΚ. Στην 8η θέση παρέμεινε ο Παναιτωλικός, με 16 βαθμούς σε 14 αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ καβάλησε στη βαθμολογία τον Ολυμπιακό και σκέφτεται ακόμα ψηλότερα. Το παιχνίδι «στράβωσε» από νωρίς για τους φιλοξενούμενους καθώς στερήθηκαν πριν την συμπλήρωση του 20λεπτου τον Ομάρ Ελ Καντουρί που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, αναγκάζοντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου να προχωρήσει σε επαναπροσαρμογή πλάνου, επιστρατεύοντας τον Αντρίγια στις πτέρυγες προκειμένου να τοποθετήσει τον Κωνσταντέλια πίσω από τον προωθημένο Ολιβέιρα.

Στο α΄ ημίχρονο ο πορτιέρε του Παναιτωλικού είχε πρωταγωνιστικό ρόλο καθώς βρέθηκε απέναντι στη γραμμή επίθεσης του ΠΑΟΚ, κρατώντας όρθια την ομάδα του κόντρα στις «ορέξεις» των Ολιβέιρα, Ντέλια και Αντρίγια. Με χαρακτηριστικότερη την φάση στο 35′, όταν αρνήθηκε το γκολ στους Θεσσαλονικείς με διπλή επέμβαση σε διαγώνιο πλασέ του Πορτογάλου φορ και «εκτέλεση» Ντέλια στην εξέλιξη της απόκρουσής του.

Το γκολ που έχει τη σφραγίδα του Σιδηρόπουλου, ήρθε από στατική φάση και συγκεκριμένα από εκτέλεση φάουλ του Νάρεϊ από τα δεξιά στις καθυστερήσεις του α΄μέρους και κεφαλιά του Ολιβέιρα. Ο Αουγκούστο στη φάση γκρέμισε τον Κολοβό στην μικρή περιοχή, αλλά παραδόξως ο ρέφερι έδειξε… σέντρα μετά από συνεννόηση και με το VAR, κάτι που εξόργισε τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτέσκου να βρίσκεται συνεχώς στα καρέ του Παναιτωλικού. Παρόλα αυτά, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 57ο λεπτό ο Κοτάρσκι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μάρτενσον και στη συνέχεια της φάσης, ο Καρέλης αστόχησε προ κενής εστίας.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να παίζουν στα… κόκκινα, με τον νεαρό Κωνσταντέλια να πιάνει ωραίο ψαλιδάκι στο 60′ και τον Ανέστη να μπλοκάρει. Η σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών πέρασε στον Νάρεϊ. Ο Γερμανός επιθετικός πάτησε περιοχή και επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Παναιτωλικού.

Στο  84′ ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Κολοβό και στο 86′ ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το ματς. Ο Αουγκούστο έκλεψε τη μπάλα από τον Κολοβό, συνδυάστηκε με τον Ζίβκοβιτς και βρέθηκε απέναντι στον Ανέστη πλασάροντάς τον για το 0-2.

Καταδικαστική για τον Παναιτωλικό η διαιτησία του Σιδηρόπουλου.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον (65’ Σενγκέλια), Κολοβός, Ντίας (81’ Ξενιτίδης), Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο), Νταγκό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (88’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Σβαμπ (89’ Ντάντας), Νάρεϊ (81’ Μουργκ), Ελ Καντουρί (19’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα