Ο ΠΑΣ ανέβηκε στην τρίτη θέση με νίκη επί της Λαμίας 0-1 στον Βόλο

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε την Λαμία με 1-0, στο παιχνίδι με το οποίο… έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League, στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Το νικητήριο γκολ ήρθε από τα πόδια του Σάλιακα, στο 54’, ο οποίος με ένα φοβερό βολέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαραβέλη.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν εκείνος που είχε τις καλύτερες και λιγοστές φάσεις για γκολ, με το «τρίποντο» στον Βόλο να συνιστά την τρίτη του εκτός έδρας φετινή επιτυχία και ισάριθμη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε την κατοχή αλλά όχι την ουσία και εξακολουθεί να αγνοεί την χαρά της νίκης ως γηπεδούχος. Πλέον απέχει τρεις πόντους από τον Απόλλωνα Σμύρνης και δύο από τον προτελευταίο Ατρόμητο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λαμία να έχει μεν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να μπορεί να την μετατρέψει σε κάτι… ουσιαστικό, επιτιθέμενη κυρίως με βαθιές μπαλιές.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έδειξε διάθεση να πιέσει ψηλά, έχοντας τις γραμμές του «μαζεμένες» και περίμενε πίσω από την μπάλα, για να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση.

Μετά το 15’, ο Μιχάλης Γρηγορίου αποφάσισε να περάσει τον Νούνιες πίσω από τον Τσούκαλο και τον Ταϊρόν δεξιά, για να «διορθώσει» την δυσλειτουργία της ομάδας του, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Ταϊρόν πέρασε αριστερά, με τον Ρόμανιτς να αγωνίζεται δεξιά.

Προκοπή… δεν είδε, ωστόσο, με τους τυπικά γηπεδούχους να συνεχίζουν να δυσκολεύονται σε ανάπτυξη και δημιουργία μέχρι και την ανάπαυλα.

Από την άλλη πλευρά, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ναι μεν δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο ήταν εκείνος που κατέγραψε δύο φάσεις για γκολ, παίζοντας κυρίως από τα δεξιά με τους Σάλιακα-Σνάιντερ…

Κι αν στην πρώτη περίπτωση, στο 24’, το σουτ του Καραχάλιου ήταν -για λίγο- άστοχο, επτά λεπτά μετά, ήταν ο Γκαραβέλης εκείνος που απέτρεψε το 0-1, με εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Σνάιντερ!

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου και μέχρι το 54΄. Χρονικό σημείο στο οποίο ο Σάλιακας με υπέροχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα «συστημένη» στα δίχτυα του Γκαραβέλη κι έδωσε το προβάδισμα (0-1) στους Ηπειρώτες.

Το γκολ του ΠΑΣ δεν άλλαξε την εικόνα του ματς. Χαμηλός ρυθμός με τους φιλοξενούμενους να κρατούν χωρίς προβλήματα τους παίκτες της Λαμίας μακριά από την περιοχή τους και να «κλειδώνουν» εύκολα τη νίκη τους.

Πολύ καλός ο διαιτητής Παπαπέτρου.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαρτίνεθ (79΄Σαραμαντάς), Προβυδάκης (79΄Σκόνδρας), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο, Νούνιες (60΄Ελευθεριάδης), Ταϊρόν (66΄Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Τσούκαλος (60΄Αραμπούλι)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (72΄Λώλης), Σνάιντερ, Μορέιρα, Περέα (90΄Λιάσος).