Ο Παυλίδης γκρέμισε τον Άγιαξ από την κορυφή

Ο Άγιαξ γνώρισε την πρώτη του ήττα με σκορ 2-1 μετά από επτά ματς στο ολλανδικό πρωτάθλημα και τρίτη απώλεια βαθμών στα τελευταία πέντε ματς στο Johan Cruyff Arena και υποχώρησε από την κορυφή της βαθμολογίας, όπου σκαρφάλωσε η Αϊντχόφεν.

Το σκορ για την Άλκμααρ άνοιξε ο Βαγγέλης Παυλίδης, στο 50’, με τον Άγιαξ να απαντάει στο 73’ με τον Χάλερ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 83’ (2-1), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 94’ όμως το τέρμα δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Την απώλεια βαθμών του Αίαντα εκμεταλλεύτηκε παλικαρίσια η Αϊντχόφεν που επικράτησε 2-1 της Ναϊμέγκεν με ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο όγδοο μόλις λεπτό του ματς με τον Μάτσον. Ο Σανγκαρέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 63’ όμως το τέρμα δεν μέτρησε για φάουλ που είχε προηγηθεί, ενώ η λύση για τους φιλοξενούμενους ήρθε μετά το 80’. Ο Φέρτεσεν ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 90’ ο Κάρλος Βινίσιους πέτυχε το γκολ της νίκης.