Ο Πετρόπουλος τον κράτησε όρθιο!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 από το 37’, ο Απόλλωνας Σμύρνης κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά και πάρει τον βαθμό κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με το αποτέλεσμα αυτό η «ελαφρά ταξιαρχία» μείωσε στον πόντο τη διαφορά από Βέροια και Πλατανιά και έμεινε «ζωντανή» για την παραμονή.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και για περίπου 40 λεπτά είχαν στριμώξει τον Απόλλωνα στη «γωνία» και τον σφυροκοπούσαν ανελέητα. Με κορυφαίο τον Λούκας που σημείωσε δύο γκολ (16’ με πέναλτι και 27’) και ενδιάμεσα τέρμα του Κατσικά πήραν σαφές προβάδισμα για τη νίκη, ενώ έχασαν και σωρεία ευκαιριών για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα υποστεί βαριά ήττα και θα χάσει πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ο Πετρόπουλος είχε διαφορετική άποψη και στο 41’ μείωσε αρχικά το σκορ σε 1-3 με πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Δεληζήσης με κεφαλιά έκανε το 2-3. Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς πίεσαν, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως στο τέλος «τιμωρήθηκαν» από τον Πετρόπουλο. Στο 86’ ο επιθετικός των γηπεδούχων με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, νίκησε τον Γλύκο και διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λόρι Σάντσεζ): Γκόμες, Αργυρόπουλος (29’ λ. τρ. Φαρινόλα), Παντελιάδης (72’ Τσοκάνης), Σόντερμπεργκ, Δεληζήσης, Μίνγκας, Λουσέρο, Άμπροουζ (57’ Κανακούδης), Κόρμπος, Πετρόπουλος, Ντάλμπεργκ.
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Σπυρόπουλος, Ινσαουράλδε, Κατσικάς, Κάτσε, Νάτχο (89’ Σαλπιγγίδης), Λούκας, Μάρτενς (62’ Μαντούρο), Στοχ (73’ Γεωργιάδης), Χούσεν.