Ο πιο αδύναμος κρίκος ο Παναθηναϊκός 2-2 με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Οι πράσινοι πέταξαν ακόμη δυο πόντους και υποχώρησαν στην τέταρτη θέση

Ο Παναθηναϊκός πέταξε ακόμη δυο βαθμούς με το ισόπαλο 2-2 απέναντι στον ΟΦΗ, υποχώρησε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και δείχνει ο πιο αδύναμος κρίκος στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι μπαίνουν στα play offs στο -4 από την κορυφή.

Το «τριφύλλι» μπήκε νωθρά με τον ΟΦΗ να προηγείται αλλά έφτασε στην ισοφάριση, «πέταξε» πολλές φάσεις για το 1-2 και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ από το πουθενά ενώ ο Σπόραρ το γλίτωσε από ήττα (2-2).

Ο ΟΦΗ με την βοήθεια και των ένθερμων φίλων του, πίεσε ψηλά τον Παναθηναϊκό, κλείνοντας καλά τους χώρους και δυσκολεύοντάς τον να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα, άρα και να απειλήσει.

Μάλιστα, ήταν αυτός που είχε και τις δύο πρώτες τελικές στο παιχνίδι, με τον Λάρσον να είναι άστοχος στο 2’ και τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει το σουτ του Ισέκα στο 6’.

Το «τριφύλλι» ισορρόπησε την κατάσταση μετά το δεκάλεπτο, είχε δύο επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις, στο 11ο και στο 14ο λεπτό, όμως σε αμφότερες τις περιπτώσεις οι επιλογές του Βαγιαννίδη δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές και χάθηκαν οι ευκαιρίες.

Αντιθέτως, στο 21’, οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο ουσιαστικοί και, με μια επίθεση που ξεκίνησε από την άμυνά τους, έφτασαν στο γκολ… Ο Χιμένεθ απέφυγε τον Ακαϊντίν, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Ντραγκόφσκι και πέτυχε το 1-0(πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα).

Με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την προβληματική του εικόνα και στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, παίζοντας χωρίς σωστή στόχευση και καθαρό μυαλό και αδυνατώντας να καταγράψει κάποια φάση για γκολ, συνέχισε να μην πείθει.

Όλα αυτά, μέχρι το 35’, καθώς από την απίστευτη κάθετη πάσα του Μπερνάρ, ο Ιωαννίδης βγήκε… φάτσα με τον Μπάουμαν, τον νίκησε με πλασέ στην δεξιά του γωνία και ισοφάρισε σε 1-1, στην πρώτη κλασική ευκαιρία της ομάδας του!

Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν και μια ακόμα πολύ καλή στιγμή για να φέρουν… τούμπα το ματς. Ο Ιωαννίδης «έστρωσε» τη μπάλα στον Μπακασέτα, εκείνος σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ…

Στο 44ο λεπτό, ο Μπάουμαν είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση στο διαγώνιο σουτ του Παλάσιος από θέση μέσα δεξιά, διατηρώντας το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είδε τον Μπακασέτα να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ παρότι αμαρκάριστος στην περιοχή, στο 46’.

Ο Μπάουμαν έβγαλε το σουτ του Παλάσιος στο 52’, ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε μια ακόμα πολύ ωραία συνεργασία των Μπερνάρ-Ιωαννίδη, με το πλασέ του δεύτερου να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού και να περνάει άουτ!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιτίθεται και στο 62’ έχασε ακόμα μία ευκαιρία όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε με πάσα κόρνερ στον Μπερνάρ που έβγαλε τη σέντρα με τον Ακαϊντίν να παίρνει την κεφαλιά και τον Μπάουμαν να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 64’, πάλι ο Μπερνάρ, γύρισε ωραία στον Ιωαννίδη κι αυτός στον Μπακασέτα, το σουτ του οποίου αποσόβησε με προβολή ο Θοράρινσον, παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στην εκτέλεσή του από τον Μπακασέτα η κεφαλιά του Ούγκο πέρασε δίπλα απ’ το «παραθυράκι» της εστίας του ΟΦΗ!

Στο 70’ ο Φατίχ Τερίμ έκανε τρεις αλλαγές προσώπων και τροποποίησε το σχηματισμό του τριφυλλιού σε 4-4-2.

Παρά ταύτα, στο 77’ ο Τσέριν βρήκε τον Λάρσον μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, αφού κλήθηκε από τον VAR να δει τη φάση.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ισέκα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα παρότι ο Ντραγκόφσκι έπεσε στη σωστή γωνία, δίνοντας το προβάδισμα στον ΟΦΗ στο 81’ (2-1) κόντρα στη ροή του αγώνα!

Στο 83’, ωστόσο, ο Σπόραρ έφερε ξανά το ματς στα ίσια (2-2) με μονοκόμματο πλασέ μετά από σέντρα του Μαντσίνι από δεξιά!

Πέντε λεπτά αργότερα (88’) ο Σπόραρ παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε μετά από σέντρα του Μαντσίνι από αριστερά πέρασε άουτ.

Στο 90+6’ ο Λουκάο σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής και ο VAR δεν ασχολήθηκαν με τη φάση και δευτερόλεπτα αργότερα ο Βεργέτης σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας) άφησε με παράπονα τον Παναθηναϊκό για την τελευταία φάση.

OΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Μπάκιτς (74′ Γκλάζερ), Αποστολάκης (59′ Αμπάντα), Μπακού (74′ Φελίπε), Χιμένεθ (59′ Ριέρα), Ισέκα (87′ Λουκάο).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (71′ Κώτσιρας), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (71′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος (71′ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Μπερνάρ.