Ο Πούσκας, ο Γαζής και η διπλή ανατροπή του 0-2 σε 3-2

To Κυριακάτικο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκού στην Τούμπα (21:30), δεσπόζει στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Όταν αναμετρώνται δύο μεγάλες ομάδες, είναι ξεκάθαρο πως όλα τ’ αποτελέσματα είναι ανοιχτά, άσχετα με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Στην ιστορία έχει μείνει η διπλή ανατροπή από 0-2 σε 3-2 του ΠΑΟΚ σε κύπελλο και πρωτάθλημα απέναντι στον Παναθηναϊκό και μάλιστα στη σεζόν που το «τριφύλλι» έφθανε στον τελικό του κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Ήταν 5/5/1971. Ο ΠΑΟΚ του Λες Σάνον υποδέχονταν στην Τούμπα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου τον Παναθηναϊκό, ο οποίος λίγες ημέρες νωρίτερα (28 Απριλίου) είχε πάρει την πρόκριση για τον τελικό του -τότε- Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Οι δύο ομάδες είχαν χάσει έδαφος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος και διεκδικούσαν την διάκριση στον θεσμό του Κυπέλλου, αλλά και το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» της επόμενης σεζόν.

Στο γήπεδο της Τούμπας βρέθηκαν και «κατάσκοποι» του Άγιαξ. Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο ΠΑΟΚ σημείωσε τρία γκολ και απέκλεισε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος τον Παναθηναϊκό του Γουέμπλεϊ που είχε προηγηθεί 2-0.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα χάρη σε σουτ του Δομάζου (36΄). Ο Τομαράς (54΄) έκανε το 2-0 μετά από προσπάθεια του Καμάρα. Στο 58ο λεπτό ο Σαράφης με κοντινό σουτ μείωσε το σκορ και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα (58:40), ο Παρίδης γέμισε στην περιοχή έδιωξε ο Κωνσταντίνου, αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Σούρπη και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 61ο λεπτό ο Σαράφης ήταν αυτός που ξεκίνησε την επίθεση και έδωσε την μπάλα στα όρια της περιοχής στον Παρίδη που, μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα με σουτ στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή από 0-2 σε 3-2 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Όταν επέστρεψε ο Πούσκας από το Άμστερνταμ, όπου είχε πάει να «κατασκοπεύσει» τον Άγιαξ, ξέσπασε στον βοηθό του και υπεύθυνο για το κοουτσάρισμα μη θέλοντας να πιστέψει τον τρόπο που χάθηκε το ματς: «Μόνο εσύ θα μπορούσες να χάσεις ένα παιχνίδι από 2-0 σε 2-3». Ο Γαβρίλος Γαζής, το πήρε κατάκαρδα, αλλά δεν είχε και τρόπο αντίδρασης.

Ένα μήνα αργότερα οι δύο ομάδες τέθηκαν και πάλι αντιμέτωπες για το πρωτάθλημα, όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-2, με τον Φέρεντς Πούσκας στον πάγκο, σίγουρο πλέον πως αυτή την φορά η ομάδα του θα πάρει τη νίκη. Όμως ο «Δικέφαλος» ήταν ξανά εκείνος που πανηγύρισε με 3-2…

Το ημερολόγιο έγραφε 6/6/1971. Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με δυο γκολ του Αντώνη Αντωνιάδη και το σκορ ήταν 0-2 μέχρι τα μισά του δευτέρου μέρους. Η εξέλιξη, όμως, ήταν σχεδόν… αντιγραφή με το ματς του Κυπέλλου: 1-2 από τον Ασλανίδη στο 66΄ και δύο γκολ από τον Δημήτρη Σταυρίδη, ο οποίος είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή…