Ο Προμηθέας 55-88 στο Ισραήλ την Μακάμπι Ρισόν

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας την πρεμιέρα του στο EuroCup, καθώς συνέτριψε με 88-55 τη Μακάμπι Ρισόν στο Ισραήλ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιατρά ήταν ο Κρις Μπαμπ με 19 πόντους ενώ οι Χολ, Λίποβι, Κασελάκης και Μπόγρης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Προμηθέας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες της Μακάμπι και γρήγορα πήρε διαφορά +16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-29). Στη συνέχεια, οι επιθετικές λύσεις για τους φιλοξενούμενους όχι μόνο δεν περιορίζονταν αλλά αυξάνονταν και τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και η διαφορά στο σκορ, που έκλεισε στο +19 στην ανάπαυλα (33-52).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον Προμηθέα, ο οποίος διατήρησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα (44-71 τρίτη περίοδος), δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα τον έλεγχο του σκορ αλλά και τα θετικά ποσοστά στην επίθεση και έφτασε σε μία νίκη με 33 πόντους διαφορά (55-88).

Δεκάλεπτα: 13-29, 33-52, 44-71, 55-88.

Μακάμπι Ρισόν (Γκουντς): Σάντλερ 9 (1), Σουίνγκ 9, Άριελ 9 (3), Μπλέιζερ 4, Ουίλιαμς 4, Τσούμπρεβιτς 4, Τίσμαν 2, Ντοβράτ, Χάμιλτον 6, Μονρό 8.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 12 (1), Μπαμπ 19 (2), Λίποβι 11 (3), Καφέζας, Αγραβάνης 2, Λόοερι 5 (1), Κασελάκης (2), Κατσίβελης 5, Φίλερ 4, Μπόγρης 10, Έλις 8, Μαντζούκας 2.