Ο Σισέ «γύρισε» το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπέ Σισέ ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ η οποία θα μετρήσει στην εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έδειξε χαρακτήρα στο Ηράκλειο και επιβεβαίωσε ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορ  για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ ( στο 16΄  από ασταθή απ΄όκρουση του Ρόνι Λόπεζ που έστρωσε στον Διαμαντή  για το 1-0 ) οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν γρήγορα το παιχνίδι και «καθάρισαν» με σχετική ευκολία το ματς χάρη σε δυο γκολ του Σισέ. Το πρώτο (24΄  ) από σέντρα του Εμβιλά και το δεύτερο (48΄  ) από γύρισμα και πάλ του Γάλλου στην περιοχή του ΟΦΗ και κοντινό πλασέ από τον Σενεγαλέζο.

Ξεκάθαρα, το παιχνίδι κρίθηκε στην γρήγορη αντίδραση του Ολυμπιακού όταν δέχτηκε το γκολ από τον ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί είχαν καλύτερο ξεκίνημα και αιφνιδίασαν τους Πειραιώτες που μέχρι το 20λεπτο δεν είχαν κάνει την εμφάνισή τους στο «Γεντί Κουλέ».

Όμως, το γκολ «ξύπνησε» τους «ερυθρόλευκους» που με άξονα τον Αγκιμπού Καμαρά πίεσαν ψηλά τον ΟΦΗ και ανάγκασαν τους αμυντικούς του να υποπέσουν σε λάθη. Πριν από το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, ο Ρόνι Λόπεζ και ο Αγκιμπού Καμαρά έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν νωρίτερα, ενώ και μετά το δεύτερο και πάλι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν φάσεις για γκολ, το οποίο ήρθε τελικά (60΄  ) από τον Ρόνι Λόπεζ για να «κλειδώσει» μια άνετη εκτός έδρας νίκη σε μια (εξ΄  ορισμού) δύσκολη έδρα για τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι απειλητικός ως το τέλος και δεν «κάθισε»πάνω στα τρία γκολ. Σ αυτό συνετέλεσε το γεγονός ότι ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Καμαρά αντί του Μπουχαλάκη και ισχυροποιήθηκε (σε ταχύτητα και έκρηξη) ακόμη περισσότερο στην μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες στην άμυνα του ΟΦΗ που δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Μάλιστα παραλίγο να κάνει και χατ τρικ ο Σισέ (70΄  ) όταν έπιασε την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Καμαρά, όμως ο Επασί απέκρουσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στα πόδια του Εμβιλά, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο διάστημα που ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο γκολ που δέχτηκε, δηλαδή στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου όταν με τα δυο προσωπικά γκολ του Σισέ μετέτρεψε το 1-0 σε 1-2 με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο ΟΦΗ στάθηκε ως ίσος προς ίσο μόνο για 20 λεπτά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως στη συνέχεια υπέκυψε στην εμφανή ανωτερότητα του αντιπάλου, ενώ ήταν και τυχερός καθώς ο τερματοφύλακάς του, ο Επασί, γλύτωσε την κρητική ομάδα από μεγαλύτερη ήττα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65′ Καμαρά), Λόπες, Α. Καμαρά, Μασούρας (80′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (75′ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν, Λάμπρου (68′ Καμάου), Καστάνιος (68′ Τσιλιανίδης).