Ο «ταβερνιάρης» του ΠΑΟΚ θα παίξει τελικό στο Κόπα Λιμπερταδόρες

Ο Αμπέλ Φερέιρα έφυγε από τον ΠΑΟΚ με την στάμπα του…«ταβερνιάρη» επειδή φορούσε λευκά πουκάμισα, αλλά με την Παλμέιρας θα παίξει τελικό στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η ομάδα του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα 2-0 από την Ρίβερ Πλέιτ στην έδρα της αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την μεγάλη αναμέτρηση καθώς στο πρώτο παιχνίδι στην Αργεντινή είχε νικήσει με 3-0.

Η Ρίβερ Πλέιτ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ρόχας και στο 44ο λεπτό ο Μπόρε έκανε το 2-0. Στο 52ο λεπτό μετά από χρήση του VAR δεν κατοχυρώθηκε ένα γκολ του Μοντιέλ. Στο 73ο λεπτό ο Ρόχας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά η αποβολή αυτή δεν στάθηκε αρκετή να… πλήξει την προσπάθεια των παικτών του Γκαγιάρδο για να πάρουν την πρόκριση.

Η Ρίβερ Πλέιτ στις καθυστερήσεις ζήτησε και πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά τελικά ο διαιτητής και πάλι με τη χρήση του VAR δεν είδε παράβαση και η Παλμέιρας πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση….