Ο τερματοφύλακας της Λάτσιο Προβεντέλ ισοφάρισε στο 95΄ την Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Συγκλονιστικό ματς στο Ολίμπικο της Ρώμης

Σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για χρόνια με τα όσα έγιναν στο φινάλε, οι Ιταλοί της Λάτσιο «έκλεψαν» τον βαθμό της ισοπαλίας από τους «ροχιμπλάνκος» της Ατλέτικο Μαδρίτης (1-1) με «χρυσό» σκόρερ του τερματοφύλακά τους, Ιβάν Προβεντέλ, στην τελευταία φάση του αγώνα!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Φέγενορντ αποδείχθηκε πως είχε εύκολο έργο «καθαρίζοντας» τη Σέλτικ με σκορ 2-0 μέσα στο Ρότερνταμ, εκμεταλλευόμενη φυσικά και το γεγονός πως οι Σκωτσέζοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες! Για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε ως βασικός ο πρώην άσος του Άρη, Λουίς Πάλμα!

5ος Όμιλος

Λάτσιο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, οι «ροχιμπλάνκος» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 29’με ένα αρκετά τυχερό τέρμα του 20χρονου Ισπανού μεσοεπιθετικού, Πάμπλο Μπάριος, καθώς το μακρινό σουτ που επιχείρησε βρήκε στο πόδι του Καμάντα, αλλάζοντας πορεία και μπερδεύοντας τον Προβεντέλ.

Στην επανάληψη, οι «λατσιάλι»… άγγιξαν την ισοφάριση στο 56’, όταν μετά από λάθος του Όμπλακ, η μπάλα στρώθηκε στον Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή νικήθηκε από τον Σλοβένο κίπερ! Στο 66’, οι Ισπανοί είχαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το τρίποντο, όμως η προσπάθεια του Μοράτα βρήκε στο δοκάρι.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να βρουν τη μεγάλη στιγμή. Όλα αυτά βέβαια μέχρι το 5o λεπτό των καθυστερήσεων και την τελευταία φάση του αγώνα, εκεί όπου σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Λουίς Αλμπέρτο, ο Ιταλός τερματοφύλακας της Λάτσιο πετάχτηκε στην «καρδιά» της περιοχής και με σεντερφορίσιο γκολ χάρισε έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του!

Φέγενορντ-Σέλτικ 2-0

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου στο «De Kuip» του Ρότερνταμ, η Φέγενορντ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Σέλτικ, μπαίνοντας με το δεξί στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στενγκς, σε μια φάση που πάντως φέρει ευθύνη ο κίπερ των Σκωτσέζων, Τζος Χαρτ.

Στην επανάληψη, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, αφού μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έμειναν με εννέα παίκτες, λόγω των αποβολών των Λάγκερμπίενκε και Χολμ στο 64′ και το 68′ αντίστοιχα! ‘Όπως ήταν φυσικό, οι πρωταθλητές Ολλανδίας εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 76′ με τον Τζαχανμπάκς.