Ο Θρύλος 3-1 τη Μίλαν πήρε την ιστορική πρόκριση

Χρυσή σελίδα στην ιστορία του πρόσθεσε ο Ολυμπιακός που πάτησε τη Μίλαν στο καυτό Καραϊσκάκη και με τη νίκη του 3-1 προκρίθηκε στους «32» του Europa League.

Ο Ολυμπιακός έφθασε στην τεράστια  επιτυχία για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και τερμάτισε στη 2η θέση του 6ου ομίλου πίσω από τη Μπέτις, περνώντας στους «32» της διοργάνωσης στην ισοβαθμία (10β.) με τους «ροσονέρι», χάρη στην καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων (11-6 έναντι 12-9). Σισέ (60′), Γκιλιέρμε (69′) και Φορτούνης (81′ πεν.) τα γκολ της νίκης (3-1) που έκαναν την Ευρώπη να παραμιλάει!

Μετά από 6 ματς στον όμιλο, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήταν καλύτερος από αυτή τη Μίλαν -παρά τις καλύτερες μονάδες των Ιταλών- αφού η ομάδα του Μαρτίνς δεν φοβήθηκε πουθενά να παίξει το ποδόσφαιρό της. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μπάλα και στα έξι ματς χωρίς να φοβηθούν και στο τέλος δικαιώθηκαν για την επιμονή στο πλάνο και την πίστη στις δυνατότητές του.

Σπουδαία εμφάνιση από τους περισσότερους «ερυθρόλευκους» που έκαναν κατάθεση ψυχής στο κατάμεστο Καραϊσκάκη, με τον Ζοζέ Σα MVP του αγώνα που κράτησε το σκορ σε «επίπεδα» πρόκρισης. Μαζί του κορυφαίοι σε απόδοση Φορτούνης, Κούτρης και Γκιγιέρμε για έναν Ολυμπιακό που έζησε μια από τις μεγαλύτερες στιγμές στην ιστορία του απέναντι στους επτάκις πρωταθλητές Ευρώπης.

Οι ερυθρόλευκοι του Πειραιά έφθασαν πανάξια στην επιτυχία, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα των «ροσονέρι» κι επιζητούσαν νίκη με δύο γκολ διαφορά.

Πλέον ο Ολυμπιακός είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της χώρας και αυτός που μπορεί να κρατήσει τις πέντε ομάδες στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός φρόντισε να υπενθυμίσει στη Μίλαν ότι στη δική του έδρα έχει μεγάλη δυναμική μπορεί να απειλήσει ανά πάσα στιγμή και από την μπαλιά του Σισέ, ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο εξερχόμενος από την εστία του Ρέινα απομάκρυνε με το πόδι του.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει πολύ ψηλά με όπλο και τον ενθουσιασμό από την έδρα, ωστόσο ξεκάθαρη κλασική ευκαιρία δεν κατάφερε να δημιουργήσει, με αποτέλεσμα η ποιότητα της Μίλαν να αρχίζει να ξεδιπλώνεται στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, στο 18’ και στο 19’ ο Σα είπε «όχι» τόσο στον Ιγκουαΐν, όσο και στην κεφαλιά του Ζαπάτα αντίστοιχα, ενώ στο 21’ ο Κουτρόνε έκανε αδύναμο πλασέ πάνω στον Πορτογάλο γκολκίπερ, που κράτησε το μηδέν.

Στο 26’ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για δεύτερη φορά ουσιαστικά, με τον Γκιγέρμε να παίρνει το δώρο του Ρέινα που έκανε άστοχη έξοδο, αλλά ο Κέσι έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του. Μάλιστα, ο… επίλογος του πρώτου ημιχρόνου είχε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, καθώς ο Φορτούνης εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ο Ρέινα εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός έφτασε… εκατοστά από το προβάδισμα, αλλά το πλασέ του Φετφατζίδη με το αριστερό έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρέινα!

Η Μίλαν απάντησε στο 51′, όταν σε ταχύτατη αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Κεσιέ που σημάδεψε μόλις άουτ με το δεξί εκτός περιοχής.

Από το σλάλομ και το σουτ του Φετφατζίδη δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέινα, με το δεύτερο ημίχρονο στο Φάληρο να είναι εκρηκτικό στο ξεκίνημα.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να ψάχνουν εναγωνίως ένα τέρμα, όμως και το μονοκόμματο σουτ του Ελαμπντελαουΐ στο 58′ βρήκε τον γκολκίπερ της Μίλαν σε ετοιμότητα.

Το “Γ. Καραϊσκάκης” πήρε… φωτιά δύο λεπτά αργότερα, όταν από γύρισμα του Ποντένσε από αριστερά, ο Ιγκουαΐν έσωσε με το στήθος στην προσπάθεια του Βούκοβιτς και ο Σισέ στο ριμπάουντ σκόραρε με το κεφάλι για το 1-0!

Το ματς είχε ασύλληπτο ρυθμό. Ο Κουτρόνε στο 62′ αστόχησε για εκατοστά και δύο λεπτά αργότερα ο Σαπάτα σταμάτησε το πλασέ του Γκερέρο από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Ρέινα εξουδετερωμένο! Στο 65′ σουτ του Ιγκουαΐν με το δεξί μέσα από την περιοχή πέρασε εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Στο 69′ δοκιμάστηκαν οι αντοχές του φαληρικού γηπέδου, όταν στο σουτ του Γκιλιέρμε ο Σαπάτα έβαλε το πόδι του και η μπάλα πήρε ύψος για να καταλήξει στα δίχτυα του εμβρόντητου Ρέινα για το 2-0!

Όμως τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία για τους ερυθρόλευκους, με τον Σαπάτα να μειώνει με το κεφάλι, παρά την προσπάθεια του Σα να αποσοβήσει το γκολ.

Στο 75′ από γύρισμα του Ελαμπντελαουΐ ο Γκερέρο κατέβασε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρέινα που έδιωξε σε κόρνερ.

Το ζήτημα πλέον για τον Ολυμπιακό ήταν αν είχε τις σωματικές και ψυχολογικές -κυρίως- αντοχές να ψάξει το τρίτο του τέρμα στο ματς.

Στο 78′ ο Ιγκουαΐν έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι και στο 80′ ο Γάλλος διαιτητής Μπαστιάν, καταλόγισε πέναλτι σε παράβαση του Αμπάτε πάνω στον Τοροσίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, που με ψύχραιμο χτύπημα χαμηλά στην αριστερή γωνία σκόραρε για το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα – Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης – Γκιγέρμε, Καμαρά (79’ Τοροσίδης) – Φετφατζίδης (69’ Νάτχο), Φορτούνης, Ποντένσε (85’ Μπουχαλάκης) – Γκερέρο.

Μίλαν (4-3-3): Ρέινα – Καλάμπρια, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροντρίγκες (85’ Χαλίλοβιτς) – Κεσί, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου – Καστιγέχο, Ιγκουαΐν, Κουτρόνε (78’ Λαξάλτ).