Οι γυναίκες της Μπαρτσελόνα 5-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Το απόλυτο στο πρωτάθλημα η ομάδα της Καταλονίας

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το «clasico» η ομάδα γυναικών της Μπαρτσελόνα! Οι «μπλαουγκράνα» διέλυσαν με το εμφατικό 5-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης και συνέχισαν με το απόλυτο στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 9/9.

Η καταλανική ομάδα, η οποία έχει σκοράρει ήδη 39 γκολ και έχει δεχτεί μόλις 2, ενώ οι Μαδριλένες από την άλλη μεριά έμειναν στη 2η θέση με 21 βαθμούς, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στη σεζόν.

Η κάτοχος της Χρυσής Μπάλας και παγκόσμια πρωταθλήτρια με την εθνική Ισπανίας, Αϊτάνα Μπονματί, άνοιξε το σκορ στο 17’, με την Μπαρτσελόνα να… γκαζώνει στο φινάλε του ημιχρόνου για να βρει άλλα δύο γκολ. Πρώτα με την Χάνσεν στο 43’, ενώ στο 45’+1’ η Καλντεντέι έγραψε το 3-0 που ήταν και το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος φάνηκε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη γηπεδούχο ομάδα να αφήνουν το πόδι στο γκάζι και εν τέλει να βρίσκουν άλλα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, ξεχειλώνοντας το σκορ. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η Πίνα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να έρθει στο 90’+3’ η Λόπεθ να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-0.