Πρώτη ήττα του Λεβαδειακού 2-0 στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση

Η Καλλιθέα πέρασε από τη Νίκαια 1-0 αλλά ο Ιωνικός φωνάζει για τη διαιτησία

O Λεβαδειακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στη Super League 2, χάνοντας 2-0 στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση, ενώ ο Ηρακλής πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, περνώντας από την έδρα του Καμπανιακού.

Ισόπαλη η μάχη της Κρήτης ανάμεσα σε Γιούχτα και Χανιά, πήρε το ντέρμπι η Athens Kallithea και ο Ιωνικός «φωνάζει» για τη διαιτησία, ενώ η Καλαμάτα γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Διαγόρα!

Βόρειος όμιλος

Την πρώτη ήττα της σεζόν γνώρισε ο Λεβαδειακός, ο οποίος είδε την Αναγέννηση στην Καρδίτσα να τον σοκάρει και να επικρατεί με 2-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Βοιωτούς και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Κονίλιο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στη συνέχεια αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν την ισοφάριση παρότι είχαν τις ευκαιρίες. Δέχτηκαν μάλιστα και δεύτερο γκολ στο 56’ με τον Πίρινεν να σκοράρει άθελά του στην εστία της ομάδας του, με την Αναγέννηση να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της 2-0 ως το φινάλε.

Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Καμπανιακού εκτός έδρας και πήρε το δεύτερο τρίποντό του στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες μετά την αποχώρηση του Σάκη Τσιώλη από τον πάγκο του. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να βρουν το προβάδισμα στο 16’ με τον Ταΐρη, αλλά ο Γηραιός απάντησε πέντε λεπτά αργότερα με τον Έμπο. Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος ήταν εμφανώς ανώτεροι και με τέρματα των Σίλβα και Κούστα κατάφεραν να υπογράψουν την ανατροπή για να πάρουν μεγάλο τρίποντο.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Αιολικός, επίσης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Πόντου εκτός έδρας και άφησε τους γηπεδούχους στην προτελευταία θέση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σρνιτς στο 56ο λεπτό, χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Νότιος Όμιλος

Πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής η Athens Kallithea! Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη κατάφερε να περάσει από τη Νεάπολη, επικρατώντας 1-0 του Ιωνικού και ανέβηκε στη 2η θέση προσπερνώντας την Καλαμάτα, ενώ βρέθηκε στο -2 από τα Χανιά που είχαν απώλεια. Την ίδια ώρα, οι Νικαιώτες έμειναν στους 11 και στο -8 από την κορυφή, έχοντας έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικό, με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μετουσιώσουν σε γκολ μία από αυτές. Ήταν το 38ο λεπτό όταν η σέντρα έγινε από τα δεξιά, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε και ο Τσιντώνης από κοντά σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0. Σκορ που παρέμεινε ως την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τον διαιτητή Κουκουλά, ο οποίος αρνήθηκε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Οικονομίδη στο φινάλε του ημιχρόνου και ενώ ήταν έτοιμος να πλασάρει απέναντι από τον Κότσαρη. Ο Ιωνικός άγγιξε την ισοφάριση στο 55’, αλλά το πλασέ του Ντε Βινσέντι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Με τους γηπεδούχους να πιέζουν στη συνέχεια αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν την ισοφάριση.

Τα Χανιά δεν κατάφεραν να βγουν νικητές από τη μάχη της Κρήτης, αφού έμειναν στο 0-0 στην έδρα του Γιούχτα. Παρόλα αυτά, έχουν προλάβει ήδη να χτίσουν μια ικανοποιητική διαφορά και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, και είναι στο +2 από τη δεύτερη Athens Kallithea.

Ο Διαγόρας … σόκαρε την Καλαμάτα στην έδρα της, με τους Ροδίτες να φεύγουν από τη Μεσσηνία με το τρίποντο στις αποσκευές τους (1-2). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος και όσο περνούσε η ώρα άρχισαν να αγχώνονται με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών! Πρώτα, στο 59’ με τον Μανιά να ανοίγει το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λεσάι έγραψε το 0-2. Ο Τάτος με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 79’ μείωσε στο σκορ, αλλά ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε στο φινάλε και η Καλαμάτα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το come-back.

Δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα για την Παναχαϊκή, αφού μετά το 1-1 κόντρα στον Ιωνικό την περασμένη αγωνιστική, πήρε την ισοπαλία (2-2) στη Λευκάδα κόντρα στον Τηλυκράτη. Ο Κόκκορης έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στους γηπεδούχους (27’, 78’), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις με ισάριθμα γκολ του Πατρινού (61’, 85’) για να πάρουν σημαντικό βαθμό.