Τα Χανιά πήραν το ντέρμπι 2-1 με την Athens Kallithea

Συγκάτοικοι στην κορυφή πλέον οι δυο ομάδες

Τα Χανιά επικράτησαν 2-1 της Athens Kallithea στο ντέρμπι κορυφής των playoffs του Β’ Ομίλου της Super League 2, για την 3η αγωνιστική.

Έτσι, έπιασαν την αντίπαλό τους στην πρώτη θέση (28β.), ούσες και οι δύο ομάδες στο +6 από τον Ιωνικό και στο +7 από την Ηλιούπολη, που έχουν και αγώνα λιγότερο (όπως και η Καλαμάτα των 18 βαθμών). Ως εκ τούτου η υπόθεση άνοδος πήρε… φωτιά!

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δεύτερο μέρος, προσπάθησαν για την ισοφάριση που θα τους διατηρούσε το βαθμολογικό πλεονέκτημα, όμως -μένοντας στο φινάλε και με δέκα παίκτες- δεν το κατάφεραν.

Εκρηκτικό ξεκίνημα είχαν οι γηπεδούχοι έχοντας τρεις καλές στιγμές μόλις στο πρώτο τετράλεπτο! Βρήκαν το γρήγορο γκολ, στο 10′, μετά το γλυκό γέμισμα του Νίλι και την καρφωτή κεφαλιά του Μάναλη.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός στο 30′, ύψωσε την μπάλα στον Κόλα, ο οποίος την κατέβασε υποδειγματικά και την έστειλε στα δίχτυα.

Από την πλευρά της η Athens Kallithea δεν απειλούσε, εάν και στο μεσοδιάστημα, στο 23′, ζήτησε πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να υπερασπιστούν το υπέρ τους προβάδισμα.

Τελικά, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη μείωσε στο 57′ και μάλιστα με φανταστικό ψαλιδάκι του Λουκίνα μετά από γέμισμα του Ουές.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα της Καλλιθέας προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 85′, όταν ο Ουές αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, τα Χανιά πήραν το σπουδαίο «τρίποντο».

Το Πρόγραμμα Της 3ης Play Off / Play Out

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OFF

ΤΕΤΑΡΤΗ 03.04.2024

AEL FC ARENA, ΑΕΛ – Λεβαδειακός 2-2

(5′,12′ Φατάι – 88′ Τσιριγώτης, 90’+6′ Ρομό)

ΣΕΡΑΦΕΙΔΕΙΟ, ΑΕΚ Β – Μακεδονικός 3-3

(40′ Μαχαίρας, 49′ Θεοδωρίδης, 90′ Ζίνι (πεν.) – 26′ Σιμόνι, 31′ Ζαφειράκης, 51′ Ραμίρες)

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OUT

ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΟΤ Ηρακλής 0-0

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ, ΠΑΟΚ Β’ – Κοζάνη 4-2

(39′ Γκούμας, 59′ Σαπολάβοφ, 61′ Δαρελάς, 66′ Μπράντονιτς – 30′, 64′ αυτ. Παντεκίδης)

ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ, Παναθηναϊκός Β – Γιούχτας 3-0

(11′ Μπιλάλ, 39′ (π.) Αθανασακόπουλος, 82′ (π.) Φουρτάδο)

Π.Κ. ΡΕΝΤΗ, Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 1-3

(8′ Μαρίνος – 16′ Σταμένκοβιτς, 28′ Μπουλάρι, 78′ Μπάμπης)

ΡΟΔΟΥ, Διαγόρας – Παναχαϊκή 2-2

(40′ Δημητρίου, 54′ Μανιάς – 51′ αυτ. Λαδάς, 79′ Ντε Τομάς)

Το πρόγραμμα της 4ης Play Off / Play Out SL2

ΚΥΡΙΑΚΗ 07.04.2024

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ, Μακεδονικός – ΑΕΛ (16:00 / sl2.muvi.com)

ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ, Νίκη Βόλου – ΑΕΚ Β (16:00 / sl2.muvi.com)

Ρεπό: Λεβαδειακός

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΥ, ΠΟΤ Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β΄ (16:00 / sl2.muvi.com) *

ΚΟΖΑΝΗΣ, Κοζάνη – Καμπανιακός (16:00 / sl2.muvi.com)

ΑΡΙΔΑΙΑΣ, Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας (16:00 / sl2.muvi.com)

Ο αγώνας ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΟΚ Β’ θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών μετά από απόφαση της ΔΕΑΒ (Αρ.Πραξης 6/2024).

ΝΕΑΠΟΛΗΣ, Ιωνικός – Καλαμάτα (16:00 / Action 24)