Η Ηλιούπολη 4-2 τα Χανιά με ανατροπή

Βολεύτηκε η Καλλιθέα που είναι στην κορυφή

Η Ηλιούπολη νίκησε 4-2 τα Χανιά και διατηρήθηκε σε επαφή με την κορυφή στον Νότιο Όμιλο της Super League, από την οποία είναι στο -4, κάνοντας παράλληλα δώρο στην Athens Kallithea, η οποία ισοβαθμεί με τους Κρητικούς αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο 6ο λεπτό η ομάδα του Ταουσιάνη πήρε προβάδισμα με τον Παναγιώτου, για να έρθει στο 23’ η απάντηση της Ηλιούπολης με σουτ του Παντελίδη.  Τέσσερα λεπτά μετά την ανάπαυλα, ο Μπουσάι με φάουλ έκανε το 2-1, ενώ στο 51’ τα Χανιά βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Κόλα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά. Στο 68’ ο Παντελίδης σημείωσε δεύτερο τέρμα και είκοσι λεπτά μετά ο Μάναλης έβαλε ξανά στο κόλπο τους φιλοξενούμενους. Ενδιάμεσα η σέντρα-σουτ του Λεμονή από την πλευρά των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άντο στο 89΄.

Η Παναχαϊκή λύγισε τον Παναθηναϊκό Β 2-0 και τον βύθισε στη βαθμολογία. Έτσι, οι Αχαιοί πήραν το πρώτο τους «τρίποντο» στα φετινά playouts, αλλά και το πρώτο συνολικά, έπειτα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ο Ζέκοφ με εκτέλεση φάουλ στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35’ ακυρώθηκε τέρμα των «πράσινων» με τον Φουρτάδο για οφσάιντ. Στο 53’ ο Ντε Τόμας με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς στο 72’ το σουτ του Φουρτάδο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Όρθιος κόντρα στο Αιγάλεω έμεινε στο τέλος ο Διαγόρας, 1-1. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν… καρφί για το 3/3 στο μίνι πρωτάθλημα. Ο Μπουλάρι άνοιξε το σκορ στο 59’ με σουτ, αλλά ισοφάρισε με τον Λεσάι στο 90+4’ η ομάδα της Ρόδου.