Ισόπαλο 1-1 το εκτός έδρας ματς της Athens Kallithea με τον Ιωνικό

Τα Χανιά πέρασαν 5-0 από την Καλαμάτα και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Athens Kallithea FC με τον Ιωνικό στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», για τη 2η αγωνιστική των Play Off του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Το ισόπαλο 1-1 έφερε ικανοποίηση στα Χανιά, τα οποία νωρίτερα είχαν περάσει θριαμβευτικά από την Μεσσηνία, κερδίζοντας με 5-0 την Καλαμάτα.

Στο παιχνίδι του «Ελ Πάσο», η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε στο ημίωρο, με το εύστοχο πέναλτι του Πέτρου Γιακουμάκη. Ωστόσο, το προβάδισμά της το έχασε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γιάννης Λουκίνας με σουτ ισοφάρισε για την Καλλιθέα. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πίεσε για να φτάσει στο γκολ της νίκη, το οποίο όμως δεν ήρθε, σε ένα ματς με οκτώ κίτρινες κάρτες -από τέσσερις για κάθε ομάδα. Έτσι, η Καλλιθέα πήγε στο +3 από τα Χανιά ενώ άλλους τρεις βαθμούς πιο πίσω βρίσκεται ο Ιωνικός.

Πραγματοποιώντας ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο, τα Χανιά επιβλήθηκαν με 5-0 της Καλαμάτας στη Μεσσηνία, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη διαδικασία των Play Off του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Μετά τη βαριά ήττα στην πρεμιέρα από τον Ιωνικό, με 5-1, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη έβγαλε αντίδραση και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Προτού συμπληρωθεί το δεκάλεπτο στο γήπεδο της Παραλίας, ο Γιώργος Μάναλης (2’, 8’) είχε σκοράρει ήδη δυο φορές.

Η «Μαύρη Θύελλα» προσπάθησε να συνέρθει, αλλά η κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες στο 20ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπόρις Κλέιμαν. Και στο 37’ ο Νίλι Περντόμο «τελείωσε» ουσιαστικά το ματς κάνοντας με σουτ το 0-3.

Ο Απόστολος Τερζής σε μια προσπάθεια να ανακατέψει τα πράγματα πραγματοποίησε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο. Αντίθετα, μια από τις αλλαγές που έκανε λίγο αργότερα ο Ταουσιάνης, έβαλε τη «σφραγίδα» του.

Ο Ιβάν Μιούλερ, που μπήκε στο 65’ αντί του Νίλι, σκόραρε δύο φορές (71’, 86’), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Κρητικών. Ήταν τέτοια η απογοήτευση των Καλαματιανών που ούτε από την άσπρη βούλα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν – ο Μπαράλες έστειλε την μπάλα ψηλά, πάνω από την εστία του Κλέιμαν στο 75’.