Όνειρο ο Ιωνικός 5-1 τα Χανιά πλησιάζει την Καλλιθέα

Ξέφυγε ο Λεβαδειακός μετά το 1-1 Νίκης Βόλου-ΑΕΛ

Ονειρική πρεμιέρα στη μάχη της επιστροφής του στην Super League πραγματοποίησε ο Ιωνικός! Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πάτησε τα Χανιά, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 και μπήκε ιδανικά στα playoffs της 2ης κατηγορίας.

Οι Νικαιώτες βρέθηκαν στο -1 από τους Κρητικούς και στο -3 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea, η οποία δοκιμάζεται τη Δευτέρα απέναντι στην Ηλιούπολη, ενώ η Καλαμάτα έχει ρεπό!

Οι γηπεδούχοι έκαναν εκρηκτική εκκίνηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 11ο λεπτό, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σαλαζάρ που άνοιξε το σκορ στο 7’ και λίγο μετά σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Σόουζα! Και το ιδανικό πρώτο ημίχρονο για τους «κυανόλευκους» ολοκληρώθηκε με το σουτ του Οικονομίδη στο 43’ , ο οποίος έγραψε το 3-0 και ενώ νωρίτερα ο Γκέλιος με εξαιρετικές επεμβάσεις διατηρούσε το μεγάλο προβάδισμα της ομάδας του. Όλα πήγαιναν… σχεδόν τέλεια, εκτός από το γεγονός πως ο Σαλαζάρ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και έδειξε να πονάει πολύ, με την αγωνία να είναι μεγάλη για τον Δημήτρη Σπανό.

Ο Ντάουντα στο 52ο λεπτό σκόραρε ένας σπάνιας ομορφιάς γκολ με φοβερό βολέ από τα 25 και πλέον μέτρα, με τα Χανιά να μειώνουν στο 56ο λεπτό με τον Νίλι σε 4-1. Ο Γκέλιος με τεράστια επέμβαση κράτησε το σκορ ως είχε, με τον Οικονομίδη να σκοράρει ξανά στο 83ο λεπτό για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο εντυπωσιακό 5-1 των Νικαιωτών!

Στον Βόρειο Όμιλο, ο Λεβαδειακός ξέφυγε από νωρίς στη μάχη της ανόδου. Οι Βοιωτοί με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα του Μακεδονικού (1-3) και είδαν την ίδια ώρα την ΑΕΛ να «σκοντάφτει» στο Βόλο απέναντι στη Νίκη. Με τα δύο αποτελέσματα να φέρνουν τον Λεβαδειακό από τώρα σε θέση ισχύος και στο +5 από τους «βυσσινί».