Οι «κόκκινοι διάβολοι» ανάγκασαν σε… χαρακίρι τους «μπλε Σαμουράι» (video)

Αγώνας άκρως ακατάλληλος για καρδιακούς με χιτσκοκικό φινάλε έγινε απόψε (2/7) στη «Rostov Arena». Η Ιαπωνία προηγήθηκε με 2-0 αλλά το Βέλγιο βρήκε τον τρόπο και τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ολική ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 (69′ Βερτόνχεν, 74′ Φελαϊνί, 90’+4′ Σαντλί – 48′ Χαραγκούτσι, 52′ Ινούι). «Σφραγίζοντας το εισιτήριο» για τους «8» του Mundial 2018, όπου θα αναμετρηθεί με τη Βραζιλία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό και πολλές φάσεις. Οι Ευρωπαίοι ήταν ανώτεροι και είχαν την κατοχή αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων τους. Οι Ασιάτες ήταν εστιασμένοι κυρίως να διατηρήσουν το μηδέν παθητικό και τις ελάχιστες φορές που αναζήτησαν το γκολ, το έκαναν στηριζόμενοι στην ταχύτητά τους. Το ίδιο σκηνικό υπήρξε και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά με μια ουσιαστική διαφορά. Την ευστοχία.

Οι «μπλε Σαμουράι» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις αμυντικές ολιγωρίες των τυπικά γηπεδούχων και μέσα σε πέντε λεπτά να αποκτήσουν «μαξιλάρι» δύο γκολ. Με το ίδιο στυλ παιχνιδιού, δηλαδή ταχύτατες αντεπιθέσεις, θα μπορούσαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά. Όμως δεν τους το επέτρεψαν οι κακές τελικές επιλογές και ο Τιμπό Κουρτουά.

Όπως βρέθηκαν σε «θέση οδηγού», έτσι παρακολούθησαν τα δεδομένα να ανατρέπονται. Αφού δεν «τελείωσαν» τον αγώνα, είδαν τους «κόκκινους διαβόλους» μέσα σε πέντε λεπτά να φέρνουν την αναμέτρηση στα ίσα. Και ενώ το ρολόι «σημάδευε» το τέλος του επιπλέον χρόνου ο Νασέλ Σαντλί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, το Βέλγιο στην επόμενη φάση και την Ιαπωνία στο αεροδρόμιο για την επιστροφή.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Μενιέ, Ντε Μπράινε, Βίτσελ, Καράσκο (65′ Σαντλί), Μέρτενς (65′ Φελαϊνί), Λουκακού, Ε. Αζάρ

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Χ. Σάκαϊ, Γιοσίντα, Σότζι, Ναγκατόμο, Χασέμπε, Σιμπασάκι (81′ Γιαμαγκούτσι), Χαραγκούτσι (81′ Χόντα), Καγκάβα, Ινούι, Οσάκο