Ότι πάει μέσα… γράφει

Πριν δύο χρόνια ο ΠΑΟΚ στέφθηκε πρωταθλητής με τον Ραζβάν Λουτσέσκου στο τιμόνι του. Η φιλοσοφία του Ρουμάνου ήταν ξεκάθαρη, καθώς η καλύτερη επίθεση είναι η… άμυνα. Ο «δικέφαλος του βορρά» σε 30 αγώνες είχε δεχθεί μόλις 14 γκολ. Αυτό γκρεμίστηκε, με αποτέλεσμα πλέον την τρέχουσα περίοδο η εστία του ΠΑΟΚ να έχει παραβιαστεί 20 φορές, τις πρώτες 21 αγωνιστικές. Η αμυντική λειτουργία του «δικέφαλου του βορρά» είναι προβληματική. Πέραν αυτής, όμως, είναι ξεκάθαρο πως ο ΠΑΟΚ δεν έχει τον τερματοφύλακα που θα του δώσει βαθμούς. Τουναντίον. Και παρ’ ότι το πρόβλημα έκανε μπαμ, τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου δεν αποκτήθηκε τερματοφύλακας. Το αποτέλεσμα το είδαμε και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, όπου ο ΠΑΟΚ, αν κι έπαιζε στην Τούμπα, ισοφάρισε σε 2-2 λίγο πριν το τέλος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι, την τρέχουσα και την περασμένη σεζόν, στα έξι πέναλτι που καταλογίστηκαν σε βάρος του στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ δέχθηκε ισάριθμα γκολ. Ούτε από… τύχη δεν αποκρούστηκε κάποιο χτύπημα.