«Πάγωσαν» στο Κίεβο τα όνειρα του Ολυμπιακού (video)

Και η 13η προσπάθεια πρόκρισης, μετά από ισοπαλία στην πρώτη αναμέτρηση, αποδείχτηκε «γρουσούζικη» για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από τη Ντιναμό με 1-0 (32′ Φραν Σολ) και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 2-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης», την πρόκριση στους «16» του Europa League εξασφάλισαν οι Ουκρανοί.

Τα στελέχη των Πειραιωτών, πριν από τον αγώνα, είχαν επισημάνει πως ήθελαν να κάνουν στο Κίεβο ότι με την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να έχουν βλέψεις να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Τα λόγια τους έγιναν πράξη αλλά κατά το μισό που δεν ήθελαν.

Δηλαδή παρουσιάστηκαν και απόψε (21/2) όπως στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ. «Χλωμοί» στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς σιγουριά και δυνατότητα να κυριαρχήσουν και να απειλήσουν σοβαρά την εστία των γηπεδούχων. Και σαν να μην έφτανε αυτό η πρώτη τους ανασταλτική ολιγωρία, αποδείχτηκε καθοριστική. Δέχτηκαν το γκολ και βρέθηκαν με… την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν «έγιναν αφεντικά» του αγώνα αλλά παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι. Δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως απέναντί τους δεν είχαν τον Μπάρκα αλλά τον Μπόικο. Ο οποίος, ειδικά σε τρεις περιπτώσεις (63′ Μασούρας, 74′ Χασάν, 87′ Γκερέρο) ο τερματοφύλακας της Ντιναμό αντέδρασε υποδειγματικά και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Έτσι, ως το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή, Ιβάν Κρούζλιακ, το σκορ δεν άλλαξε. Η Ντιναμό «σφράγισε το εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός αποχώρησε ηττημένος και αποκλεισμ΄ςνος από το «NSK Olimpiyskiy» και πλέον θα επικεντρωθεί στις εντός συνόρων υποχρεώσεις του.

Ντιναμό Κιέβου (Α. Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90+2′ Σμιρνί), Σεπελίεφ, Σολ (90+2′ Ρουσίν), Σαπαρένκο (76′ Γκαρμάς), Τσιγκάνοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σισέ, Τοροσίδης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65′ Νάτχο), Ντίας (46′ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Χασάν.

Χάτσκβιτς: «Τη διαφορά έκανε η ψυχολογία και ο χαρακτήρας»

Μαρτίνς: «Η πιο καλή ομάδα είναι αυτή που σκοράρει»

Ποντένσε: «Δεν καταφέραμε όσα θέλαμε, συνεχίζουμε»