Παιδικά λάθη και ήττα 3-1 του Παναθηναϊκού από τη Ρεν στη Γαλλία

Οι πράσινοι έπεσαν στην τρίτη θέση και μπροστά τους έχουν τη Βιγιαρεάλ στην Ισπανία

Τα παιδικά λάθη του Παναθηναϊκού οδήγησαν σε ήττα 3-1 από τη Ρεν στο «Ροζουάν Παρκ», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του φετινού Europa League.
Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 9’, με την «γκέλα» του Μπρινιόλι στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ριντέρ, ενώ δεν πτοήθηκαν ούτε από την ισοφάριση του Ιωαννίδη με πέναλτι στο 34’, αλλά ούτε και από την αποβολή του Μπελοσιάν με απευθείας κόκκινη κάρτα, στην ίδια φάση.
Αντιθέτως βρήκαν άλλα δύο γκολ, μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών μάλιστα, με τον Σαλάχ στο 65’ και τον Μπλας από την άσπρη βούλα, στο 70’, καθώς το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και να γίνει απειλητικό.
Έτσι, η Ρεν έφτασε τους 9 βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή του γκρουπ και την επόμενη αγωνιστική παίζει με τη Μακάμπι Χάιφα εκτός έδρας. Ο Παναθηναϊκός έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μένοντας στους 4 πόντους και θα αντιμετωπίσει την δεύτερη πλέον με 6 βαθμούς Βιγιαρεάλ, στην Ισπανία.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά τη Ρεν, βγάζοντας ένταση στις μονομαχίες και καλύπτοντας σωστά τους χώρους, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να έχει μια ελαφρά υπεροχή σε επίπεδο κατοχής μπάλας, αλλά… μέχρι εκεί.
Δυστυχώς, όμως, για το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, μόλις στο 9’. Από ένα αχρείαστο φάουλ του Μλαντένοβιτς σε καλό σημείο και την απευθείας εκτέλεση του Ριντέρ από 25 μέτρα, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μπρινιόλι, πέρασε μέσα από τα χέρια του και κάτω από τα πόδια του, για το 1-0 της γαλλικής ομάδας!
Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μην κινδυνέψει σε κανένα άλλο σημείο ενώ ο ίδιος… έδειξε παλμό, με τον Ιωαννίδη να κάνει την γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ στο 12ο λεπτό.
Βέβαια, ούτε και ο ίδιος μπορούσε να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα, παρότι πίεζε τον αντίπαλο του, καθώς… κάτι του έλειπε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.
Όλα αυτά, μέχρι το 31ο λεπτό, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν… δύο σε ένα. Με τον Ιωαννίδη να κερδίζει πέναλτι και αποβολή του Μπελοσιάν, χάρη στην παρέμβαση του VAR, να το εκτελεί με περίσσια ψυχραιμία λίγο αργότερα και να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 34’!
H Ρεν έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Μπρινιόλι στο 39ο λεπτό, με το σουτ του Μπουριζό από το ύψος της περιοχής να φεύγει πάνω από το δοκάρι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Τζούρισιτς ο οποίος αντικατέστησε τον Τσέριν, με δεδομένο και το αριθμητικό πλεονέκτημα του τριφυλλιού, ενώ έφερε στο δεξί φτερό τον Παλάσιος που στο πρώτο ημίχρονο ήταν αριστερά.

Η Ρεν ήταν πάντα επικίνδυνη όποτε έβρισκε χώρους, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει με υπομονή τα ρήγματα. Παρά ταύτα η γαλλική ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 65’ με το μεγάλο της όπλο, τις αντεπιθέσεις και σκόρερ την αλλαγή του Ζενεσιό, Ιμπραχίμ Σαλάχ (2-1). Δύο λεπτά αργότερα (67’) μάλιστα ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε απρόσεχτο μαρκάρισμα του Βιλένα στον Μάτιτς.

Ο Μπλας έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Μπρινιόλι από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας το 3-1 στο 69’. Ο Τζούρισιτς απείλησε στο αμέσως επόμενο λεπτό αλλά η κεφαλιά του μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.  Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε άλλη απειλή, με εξαίρεση ένα πλασέ του Σπόραρ από το ύψος του πέναλτι που έφυγε άουτ στο 85’.

Ακριβοδίκαιος ο διαιτητής Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία), δεν απέφυγε τα λάθη που δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα όμως.
ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενεσιό / 4-4-2): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (63’ Μπλας), Λε Φε, Μάτιτς (93′ Ασινιόν), Τεριέ (62’ Σαλάχ), Ριντέρ (63’ Σανταμαρία), Καλιμουεντό (35’ Τρουφέ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (78’ Σπόραρ), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (46’ Τζούρισιτς), Πέρεθ (79’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (71’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Παλάσιος (72’ Μαντσίνι).