Πανσερραϊκός-ΟΦΗ: Δεν χάλασε κανέναν η ισοπαλία

Από έναν πολύτιμο βαθμό που ουσιαστικά τους εξασφαλίζει την παραμονή τους στη Super League, πήραν Πανσερραϊκός και ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play Out οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Δύο φορές προηγήθηκε το συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία, με τους Κόστα Άλεξιτς (22’) και Χέφτε Μπετανκόρ (33’), αλλά ισάριθμες απάντησε αυτό του Τραϊανού Δέλλα με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μπάκιτς (27’, 75’).

Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο τέταρτο λεπτό είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Άλεξιτς, που δεν μπόρεσε από κοντά να πιάσει καλά το σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά είδαν τον διαιτητή να ακυρώνει γκολ του Μπάκιτς στο 12’ για επιθετικό φάουλ και στο 16’ από επιθετική προσπάθεια και πάλι του Μπάκιτς ο Κατσικάς με εξαιρετική απόκρουση κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Το γκολ στο ματς ήρθε τελικά στο 22’. Σε αντεπίθεση των «λιονταριών» και εξαιρετική κάθετη πάσα του Τομάς στον Άλεξιτς, ο τελευταίος νίκησε στο τετ α τετ τον Χριστογεώργο και έκανε το 1-0. Τα χαμόγελα όμως στις Σέρρες κράτησαν μόλις τρία λεπτά, αφού στο 25’ ήρθε η ισοφάριση του ΟΦΗ. Ο Ριέρα κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Δεληγιαννίδη και παρότι ο Κατσίκας απέκρουσε την εκτέλεση του Μπάκιτς, η μπάλα στρώθηκε εκ νέου στον Μαυροβούνιο που ισοφάρισε σε 1-1.

Με το ματς να έχει πάρει «φωτιά» και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, ο Πανσερραϊκός διπλασίασε τα τέρματά του στο 33’ και ξαναπήρε το προβάδισμα. Ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Μπεντανκόρ πήρε την κεφαλιά και παρότι ο Χριστογεώργος έπεσε χαμηλά στη γωνία του δεν κατάφερε να διώξει, με τον Πανσερραϊκό να φτάνει έτσι στο 2-1, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν τελικά και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57’ ο Τοράλ βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μορέιρα, με τους ανθρώπους του ΟΦΗ να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή που δεν απέβαλε τον Ουρουγουανό με δεύτερη κίτρινη. Παρόλα αυτά όμως, οι Κρητικοί έφτασαν στο γκολ στο 75’ με τον Μπάκιτς και ισοφάρισαν σε 2-2.

Ως το φινάλε οι Κρητικοί προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή. Εκ του αποτελέσματος όμως, οι επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων πέρασαν ανεκμετάλλευτες και το 2-2 παρέμεινε ως το σφύριγμα του διαιτητή για τη λήξη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (59’ Στάικος), Ουεντραόγκο, Τομάς (84’ Ντανκερλουί), Ουάρντα, Άλεξιτς (84’ Σοφιανός), Μπετανκόρ (71’ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Θοράρινσον, Βούρος, Λουκάο, Μπάκιτς, Γκαγέγκος (69’ Μεγιάδο), Μπακού (66’ Μόσκερα), Τοράλ (74’ Γκλάζερ), Ριέρα (66’ Αποστολάκης), Λέγια Ισέκα (74’ Φελίπε).