Παραμονή Πρωτοχρονιάς ντέρμπι Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού

Sports Παρασκήνια

Ήταν 31 Δεκεμβρίου 1978 όταν 21.350 φίλαθλοι αποφάσισαν λίγες ώρες πριν τα… τραπεζώματα και τα μπουζούκια να επισκεφθούν το γήπεδο της Λεωφόρου, για να δουν τη μεγάλη αναμέτρηση των «αιωνίων».

Η ΕΠΟ αποφάσισε να ορίσει τη «μάχη» εκείνης της σεζόν παραμονή πρωτοχρονιάς και όσοι παρακολούθησαν από κοντά το ματς, δικαιώθηκαν για την επιλογή τους. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πρόσφεραν ένα απίθανο παιχνίδι, το οποίο έληξε με 3-2 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Το προβάδισμα ήρθε για τους «ερυθρόλευκους» του Τόζα Βεσελίνοβιτς στο 14′ με τον Κατσαβάκη. Η απάντηση των «πράσινων» του Λάκη Πετρόπουλου ήταν άμεση, όταν στο 21′ ο Άλβαρεζ νίκησε τον Αρβανίτη με κεφαλιά. Ακολούθησε το εκ νέου προβάδισμα του Ολυμπιακού, το οποίο έφερε ο Λοσάντα, ενώ ο Αλβαρέζ ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κρητικόπουλος, ο οποίος στο 53ο λεπτό του αγώνα έκανε το 2-3. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντώνης Βασσάρας, πατέρας του Κύρου Βασσάρα.