Πεντάρα ο ΑΠΟΕΛ στον Απόλλωνα Λεμεσού

Ο ΑΠΟΕΛ του Πάολο Τραμεζάνι «σκόρπισε» τον Απόλλωνα Λεμεσού στο “ΓΣΠ” με το εντυπωσιακό 5-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς και στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΛ. Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» “προσγειώθηκαν” απότομα μετά τον θρίαμβο επί της Λάτσιο και, γνωρίζοντας την πιο “βαριά” τους ήττα τη φετινή σεζόν, υποχώρησαν στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς.

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε «φουριόζος» στον αγωνιστικό χώρο του «ΓΣΠ» και μόλις στο 6′ κατάφερε και πήρε το προβάδισμα με γκολ του Τάμαρι. Συγκεκριμένα, ο Ιορδανός επιθετικός ανατράπηκε στην περιοχή, με τον Μοράις να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ωστόσο, ο Βάλε θα αποκρούσει εντυπωσιακά, με τον Τάμαρι να παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ. Στη συνέχεια, ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι, έχοντας καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βάτερμαν για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Παρόλα αυτά, στο 43’ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι έπειτα από την ανατροπή του Ζάχιντ, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Μοράις δεν λάθεψε αυτήν τη φορά (45+2’), γράφοντας το 2-1.Το πρώτο 45λεπτο επιφύλασσε και άλλες εκπλήξεις, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μάρκοβιτς με κεφαλιά μείωσε προσωρινά σε 2-1 για τους «κυανόλευκους», με τον Νατέλ στιγμές αργότερα να” ανεβάζει το δείκτη” του σκορ στο 3-1 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Καμία διάθεση να αφήσουν το “πόδι από το γκάζι” δεν έδειξαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Πάολο Τραμεζάνι έφτασε στην επίτευξη δύο ακόμα τερμάτων. Αρχικά, με τον Ταμάρι να βάζει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 61’ με ωραίο πλασέ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Νσούε με σουτ μέσα από την περιοχή θα διαμορφώσει το τελικό 5-1.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Ένωση Παραλιμνίου πέτυχε μια τεράστια σημασίας νίκη επί της ΑΕΚ Λάρνακας, επικρατώντας με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Πίττα στο 54’, για να έρθει στο 89’ ο Κουμής και με ωραίο πλασέ να «κλειδώσει» το τρίποντο για την ομάδα του. Η ΑΕΚ εμφανώς επηρεασμένη από το μεσοβδόμαδο ταξίδι στην Ελβετία, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φλοριάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της ΕΝΠ στο φετινό πρωτάθλημα, ξεφεύγοντας παράλληλα από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.