Πέρασε από το Αγρίνιο ο Αστέρας 1-0 τον Παναιτωλικό

Το γκολ της ομάδας της Τρίπολης ο Μιριτέλο στο 8΄

Aπέδρασε από το Αγρίνιο με τεράστια νίκη 1-0 επί του Παναιτωλικού ο Αστέρας Τρίπολης! Οι Αρκάδες βρήκαν γρήγορο γκολ με τον Μιριτέλο και παρότι έμειναν με δέκα παίκτες από το 66’ λόγω αποβολής του Καρμόνα, δεν λύγισαν.

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς και τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι που παίρνει κάτι ο Αστέρας (επτά βαθμούς), ο οποίος ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Ο Παναιτωλικός γνώρισε άλλη μια ήττα, την δεύτερη… κολλητή και παρέμεινε στους 6 βαθμούς, ενώ δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση παρότι πίεσε αρκετά.

Ντεμπούτο για τον Γκος με τη φανέλα του Αστέρα και… επανεμφάνιση μετά από ένα και πλέον χρόνο για τον Βαλιέντε σε ματς πρωταθλήματος, ενώ υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Μπαρτόλο.

Με τον Ολυμπιακό στην Τρίπολη παίζουν την επόμενη αγωνιστική οι Αρκάδες, με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα κοντράρεται ο Παναιτωλικός.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Αστέρας στο ματς, κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα. Στο 8ο λεπτό μάλιστα, οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ, με τον Καλτσά να εκτελεί το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μιριτέλο και ύστερα πήγε στα δίχτυα για το 1-0. Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει κάποια φάση σε γκολ. Στο 22’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Ζοάο Πέδρο έκανε το σουτ, ο Φρ. Ντουάρτε μπήκε στη φάση, με αποτέλεσμα η μπάλα να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 28ο λεπτό ο Αστέρας είχε μια ακόμη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο Μπαρτόλο έκανε μια τρομερή κάθετη, ο Καλτσάς το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Όλα πήγαιναν καλά για τους Αρκάδες, καθώς είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Μίλαν Ράσταβατς είδε τον Μπαρτόλο να έχει ένα σφίξιμο στον δικέφαλο και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Ζουγλή να παίρνει τη θέση του.

Ο Παναιτωλικός στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 39ο λεπτό. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

Ο Αστέρας ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό το δεύτερο μέρος, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 51’. Ο Χουχούμης έκανε την σέντρα, αλλά τόσο ο Καλτσάς, όσο και ο Μιριτέλο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και έπειτα ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό.

Σε αυτό συνέβαλε και το γεγονός πως οι Αρκάδες από το 66’ και μετά έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Καρμόνα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Ο Μίλαν Ράσταβατς στην συνέχεια γέμισε τον άξονά του, ρίχνοντας στο ματς τους Βαλιέντε, Γκος, με τον δεύτερο να κάνει το ντεμπούτο του, ενώ έβαλε και τον Άλβαρες αριστερό μπακ, περνώντας τον Χουχούμη στα δεξιά για να καλύψει το κενό του Καρμόνα.

Ο Παναιτωλικός πίεσε υπερβολικά αλλά δεν έχει το καθαρό μυαλό για να φτιάξει καλές τελικές προσπάθειες.

Ο Γκορτσίλας σωστά αποβάλλει τον Καρμόνα, αφού οι δύο κάρτες του Ισπανού μπακ ήταν δικαιολογημένες. Σε πέναλτι που ζητάει στο τελευταίο τέταρτο ο Παναιτωλικός δείχνει σωστά «παίζετε», ενώ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλλον θα έπρεπε να αποβάλλει τον Ξενιτίδη αφού ανέτρεψε τον Ζουγλή που έφευγε μόνος του και ο Καπίνο ήταν εκτός εστίας.

Παναιτωλικός (Πετράκης / 5-4-1): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε (84’ Βοΐλης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (84’ Μαυρίας), Μπαλντασάρα (84’ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (64’ Ντίας), Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε  (64’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς / 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής (70’ Βαλιέντε), Κρέσπι (94’ Ντιάρα), Καλτσάς (70’ Γκος), Μπαρτόλο (31′ Ζουγλής), Μιριτέλο (70’ Άλβαρες).