Περνάει ο Άγιαξ, ισοπαλία για Γιουνγκ Μπόις και Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Champions League είναιβο Άγιαξ με το 3-1 κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου, ενώ ανοιχτούς λογαριασμούς για Γιούνγκ Μπόις και Ντινάμο Ζάγκρεμπ αφήνει το τελικό 1-1.

Στο Άμστερνταμ οι Ολλανδοί φιλοξένησαν τους δευτεραθλητές Ουκρανίας και προηγήθηκαν νωρίς χάρη σε ένα γκολ του Φαν Ντε Μπέεκ μόλις στο 2’. Η Ντιναμό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 16’ με τον Κετζιόρα, όμως ο Αίαντας πέτυχε δύο ακόμα τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, στο 35’ με τον Ζιγιέχ και 43’ με τον Τάντιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην επόμενη εβδομάδα στο Κίεβο.

Στη Βέρνη οι πρωταθλητές Ελβετίας υποδέχθηκαν την Ντινάμο Ζάγκρεμπ και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2΄ της αναμέτρησης με τον Κέβιν Εμπαμπού. Παρ’ όλα αυτά οι Κροάτες κατάφεραν πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45’ να ισοφαρίσουν με τον Μίσλαβ Όρσιτς.

Στο δεύτερο μέρος οι Ελβετοί πίεσαν για να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι το 1-1 έμεινε ως το τέλος και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του «Μάξιμιρ».