Πινγκ πονγκ: Εύκολη επικράτηση για την Μπογκόρια του Γκιώνη στο Champions League

Εύκολα, όπως αναμενόταν, σημείωσε χτες βράδυ την τέταρτη νίκη της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη. Για την 5η αγωνιστική του γκρουπ C η πολωνική ομάδα επιβλήθηκε εντός έδρας της ουραγού Γιούνκαλ από την Πορτογαλία με 3-0.

Έφτασε τους 9 βαθμούς, πάντως είχε εξασφαλισμένη την πρόκριση στα προημιτελικά από την προηγούμενη αγωνιστική. Το ζητούμενο τώρα είναι αν μπορεί να πάρει την πρωτιά ώστε να έχει θεωρητικά πιο βατό αντίπαλο στα νοκ άουτ ματς.

Στον αγώνα με τη Γιούνκαλ ο Γκιώνης αγωνίστηκε 2ος στη σειρά και νίκησε τον Αντρέι Μπούκιν με 3-0 σετ (11-2, 11-6, 11-6). Στην αρχή του αγώνα ο Πολωνός Μάρεκ Μπαντόφσκι κατέβαλλε τον Σαχίντ Ιντογού με 3-0 σετ και στο τέλος ο Τσέχος Πάβελ Σίρουτσεκ τον Μπρούνο Σίλβα με το ίδιο σκορ (11-6, 11-4, 11-8). Τα παιχνίδια στο γκρουπ η Μπογκόρια τα ολοκληρώνει την προσεχή Τρίτη στη Γερμανία. Αντιμετωπίζει την αήττητη Σααρμπρίκεν κι από αυτό το ματς θα κριθεί αν θα προκριθεί στην 8άδα ως 1η ή 2η από το γκρουπ. Τώρα είναι στην κορυφή με αγώνα παραπάνω. Στον 1ο γύρο είχε χάσει οριακά με 3-2 από τη Σααρμπρίκεν και κυνηγά νίκη με καλύτερο σκορ.