Πινγκ πονγκ: Πώς έχασε ο Γκιώνης τη μοναδική ευκαιρία για μεγάλη νίκη στη Βρέμη (video)

Τεράστια ευκαιρία για νίκη, που θα του έδινε πρόκριση στη 16άδα του γερμανικού όπεν όπως κι άλλους βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη έχασε στη Βρέμη ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Έφτασε στην πηγή όταν προηγήθηκε με 3-1 σετ και με 11-10 στο καθοριστικό 7ο σετ, του Κορεάτη Λι Σανγκσού, αλλά στο τέλος λύγισε με 4-3 και στην παράταση του 7ου σετ! Στο καθοριστικό σετ έφτασε στο ματς μπολ (11-10) με φοβερό come back από 4-8 και 8-10! Ο Γκιώνης (νούμερο 38 στην παγκόσμια κατάταξη Οκτωβρίου) έχασε τεράστια ευκαιρία να νικήσει τον «χάλκινο» πρωταθλητή κόσμου του 2017 (Νο 17 σήμερα στο ranking) και να μπει στη 16άδα του καθιερωμένου όπεν, πάντως υστέρησε μόνο στο 6ο σετ κι απέδειξε ότι παραμένει πολύ δυνατός όχι μόνο στο ευρωπαϊκό αλλά και το παγκόσμιο στερέωμα. Η εξέλιξη 11-2, 14-12, 9-11, 11-9, 6-11, 6-11 και 11-13.

Τον Απρίλιο του 2019 ο Λι Σανγκσού είχε φτάσει μέχρι και το νούμερο 6 του κόσμου. Το 2017 πήρε την 3η θέση στο απλό ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, έναν χρόνο μετά ήταν στις θέσεις 5-8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ το 2017 και το 2018 πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Asian Cup. Έχει επίσης πρωτιές στο διπλό ανδρών σε έξι World Tour.