Πήρε φόρα ο Παναθηναϊκός και «καθάρισε» 0-2 νωρίς τον ΟΦΗ

Πήρε φόρα ο Παναθηναϊκός και με νίκη στο Ηράκλειο 2-0 επί του ΟΦΗ, έδειξε πως θα είναι από τους βασικούς διεκδικητές του τίτλου. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς παρουσιάστηκε ισχυρή και μακριά απ’ την έδρα της, πήρε άνετα τους τρεις πόντους κι έκανε πειστική εμφάνιση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του «διπλό» στο Ηράκλειο μετά το 2015.

Το «τριφύλλι» ήταν σαφώς ανώτερο του αντιπάλου του για τουλάχιστον 80 λεπτά, με τον Παλάσιος να σκοράρει όπως και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο, στο 16’ και τον Σπόραρ να κάνει… σεφτέ και στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας από το 33ο λεπτό το τελικό αποτέλεσμα!

Οι Κρητικοί παρουσίασαν ξανά αποκαρδιωτική εικόνα, και είναι οι μοναδικοί που μένουν χωρίς πόντο μετά από δύο ματς…

Ο ΟΦΗ πίεσε ψηλά στα πρώτα λεπτά θέλοντας να περιορίσει το παιχνίδι του αντιπάλου του και την κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως από τον κορυφαίο του αγώνα Ρούμπεν Πέρεθ.

Με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ωστόσο χώρους, με μπαλιές κυρίως στην «πλάτη» της άμυνας των Κρητικών, αλλά να μην μπορεί να πατήσει περιοχή και κατ’ επέκταση να απειλήσει.

Ο τραυματισμός του Νέιρα ανάγκασε τον Νίκο Νιόπλια να αναπροσαρμόσει τα αμυντικογενή πλάνα του και να βάλει στο παιχνίδι τον Ντίκο, χωρίς όμως να καταγράψει τελική προσπάθεια.

Στο 16΄ από την διαγώνια μπαλιά ακριβείας του Ρουμπέν στο χώρο για τον Παλάσιος, ο Αργεντινός εξτρέμ του Παναθηναϊκού έφυγε από δεξιά ταχύτατα στην «πλάτη» των Θοράρινσον και Γιαννούλη και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Το… έργο παρέμεινε ίδιο στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπο να τελειώσουν την δουλειά από το πρώτο ημίχρονο. Έφτασαν κοντά στο ημίωρο, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Πούγγουρα να περνάει άουτ, για να αναλάβει δράση ακολούθως ο Σπόραρ, με τον Σλοβένο επιθετικό να… προειδοποιεί στο 31’, με την ωραία κίνηση χάρη στην οποία εκτόπισε τον Γιόχου αλλά το μακρινό σουτ του πέρασε άουτ.

Μετά την Ευρώπη, ο Σπόραρ είδε δίχτυα και στην Ελλάδα καθώς από «κοφτή» σέντρα του Αϊτόρ στην περιοχή, με εκπληκτική προβολή έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα, πετυχαίνοντας το 0-2, δύο λεπτά μετά!

Ο ΟΦΗ αδυνατούσε να αντιδράσει, ενώ έφτασε μια… ανάσα από το να δεχτεί και τρίτο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Σπόραρ στις καθυστερήσεις του 45λεπτου πέρασε άουτ. Είναι χαρακτηριστικό, δε, πως έκανε την πρώτη του τελική λίγο μετά, με το σουτ του Λάρσον να περνάει ψηλά άουτ…

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νιόπλιας έβαλε και τον Μπουζούκη, με τον Μαρινάκη να πηγαίνει αριστερός μπακ.

Ακόμα και έτσι, όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια ευκαιρία, ενώ ο Παναθηναϊκός αντιθέτως είχε μια καλή στιγμή, στο 57’, όταν από βολέ του Μπρινιόλι, ο Παλάσιος έφυγε ξανά στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας, μπήκε στην περιοχή και υπό την πίεση του Βούρου σούταρε αδύναμα, για να μπλοκάρει ο Στέφενς.

Ο ΟΦΗ κατέγραψε την πρώτη καλή του στιγμή στην επανάληψη στο 70ο λεπτό, όταν ο Ρούμπεν γύρισε τη μπάλα στον Σάρλια, όμως ο Ντίκο έκλεψε και σούταρε από αριστερά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, δε, είχε δύο ακόμα καλύτερες φάσεις για να μειώσει το σκορ… Αρχικά στο 82’, με τον Στάικο να δοκιμάζει τα ρεφλέξ του Μπρινιόλι, κάνοντας ένα επικίνδυνο σουτ στο όριο της περιοχής, το οποίο ο Ιταλός γκολκίπερ του «τριφυλλιού» έδιωξε σε κόρνερ.

Αλλά και στο 86ο λεπτό, με την ωραία προσπάθεια του Μπουζούκη, που πέρασε τελικά ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία, διπλή, χαμένη ευκαιρία για όταν από πάσα του Ιωαννίδη ο Βέρμπιτς αρχικά έχασε το τετ α τετ και στην επαναφορά της απόκρουσης του Στέφενς, ο Βαγιαννίδης πλάσαρε πάνω στον Ολλανδό τερματοφύλακα, με το 0-2 να μένει μέχρι τέλους.

Δεν είχε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση-απόφαση ο ρέφερι Φωτιάς.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Μαρινάκης, Βούρος, Γιοχού (64′ Διαμαντής), Γιαννούλης (46′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Νέιρα (11′ Ντίκο), Θοράρινσον (64′ Αποστολάκης), Τοράλ (69′ Στάικος).

Παναθηναϊκός (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (77′ Γκάνεα), Κουρμπέλης (69′ Βέρμπιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Παλάσιος (86′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (76′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (87′ Φρόκου).