Πήρε τους βαθμούς στην Ριζούπολη ο Ολυμπιακός 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά έχασε Τοροσίδη (video)

Σε ρυθμό ρελαντί ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα 2-0 από την Ριζούπολη, όπου ξεπέρασε το εμπόδιο του ουραγού και καταδικασμένου Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα του Μαρτίνς μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο δεν είχε τη διάθεση των προηγούμενων αγώνων, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε την… υποχρέωση και συνεχίζει δεύτερος την κούρσα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (0-2) κι επανέφεραν τη διαφορά στους 7 βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ αύξησαν αυτή από την 3η θέση (Ατρόμητος, ΑΕΚ) στους 11 βαθμούς, έχοντας «κλειδώσει» την παρουσία τους στα προκριματικά του Champions League.

Η διαφορά δυναμικότητας Απόλλωνα και Ολυμπιακού ήταν μεγάλη. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους ερυθρόλευκους να έχουν πραγματοποιήσει δέκα τελικές αντί μόλις δύο των γηπεδούχων, ενώ η κατοχή μπάλας ήταν στο 71% υπέρ των Πειραιωτών. Ο Απόλλων κατέβηκε με διάταξη 3-5-2 για να διαφυλάξει όσο καλύτερο μπορούσε το μηδέν στην άμυνα, αλλά η εστία του Χουάντερσον δεν διατηρήθηκε απαραβίαστη με την ολοκλήρωση των πρώτων 45 λεπτών.

Το σκορ για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς άνοιξε στο 24’ ο Στάθης με αυτογκόλ, καθώς έπειτα από ενέργεια του Ποντένε από δεξιά, έστειλε με το κεφάλι άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χουάντερσον. Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε πετύχει τι ζητούμενο, να ανοίξει νωρίς το σκορ, αλλά στη φάση που είχε προηγηθεί του τέρματος έχασε τον Βασίλη Τοροσίδη. Ο Ρώσση έπεσε με δύναμη στο δεξί γόνατο του “Τόρο” και στο 27′ έγινε αλλαγή με τον Ανδρούτσο.

Μετά τον Τοροσίδη, ενοχλήσεις ένιωσε και ο Φορτούνης. Ο Βάρκας, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού που είχε περάσει ως αλλαγή, βρήκε τον αρχηγό των ερυθρόλευκων στην ποδοκνημική. Μέχρι το 58′ έμεινε στο ματς το δεκάρι των φιλοξενούμενων και στη θέση μπήκε ο Νάτχο. Ο Μαρτίνς δεν θέλησε να ρισκάρει με την κατάσταση του Φορτούνη, ενώ την ίδια ώρα, όσο έμενε το εύθραυστο 0-1, ανησυχούσε.

Οι αναμνήσεις από το κάζο με τη Λαμία, άλλωστε, ήταν νωπές. Στο 61′ ο Κούτρης είχε φανταστικό σουτ στο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με κεφαλιά του Ελ Χέλβε στο δοκάρι. Είχε λόγο να μην είναι ήρεμος ο Πορτογάλος κόουτς των Πειραιωτών, γιατί παρότι η ομάδα του ήταν καλύτερη, δεν έβρισκε δεύτερο γκολ για να “καθαρίσει”.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70’, όταν από την μπαλιά του Γκιγέρμε και το εκπληκτικό γύρισμα του Ποντένσε, ο Χασάν δεν είχε κανένα πρόβλημα σε κενή εστία να γράψει το 2-0.

Δύο λεπτά μετά ο διεθνής στράικερ έφτασε μια… ανάσα από το 0-3, αλλά η κεφαλιά του χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο και ακολούθως στο δεξί δοκάρι.

Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν τυπική διαδικασία. Από τον Απόλλωνα ο μοναδικός παίκτης που έκανε αισθητή την παρουσία του ήταν ο Ελ Χέλβε, τη στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” χωρίς να φορτσάρουν, επανήλθαν στις νίκες και στην ηρεμία. Το κακό ήταν πως και τρίτος παίκτης ολοκλήρωσε το ματς με ενοχλήσεις, ο MVP Ποντένσε, ο οποίος χτύπησε μετά από μαρκάρισμα του Γαρουφαλιά, φάση για την οποία μάλιστα ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, στο 93′ του αγώνα.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να μετρά 19 τελικές (οι οκτώ στην εστία) και να έχει 68% κατοχή μπάλας, ενώ ο Απόλλων είχε έξι τελικές και 32% κατοχή.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Απόλλων Σμύρνης (3-4-3): Χουάντερσον – Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα – Στάθης, Ντούρσο, Γκίνο (76’ Γαρουφαλιάς), Ναδάλες – Ρώσση (39’ Βάρκας), Ελ Χέλβε, Ακόστα (54’ Ντεφεντερίκο)

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα – Τοροσίδης (28’ λ.τ. Ανδρούτσος), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης – Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης – Μασούρας (76’ Σολδάνο), Φορτούνης (58’ Νάτχο), Ποντένσε – Χασάν.