Πονοκέφαλος με τους τραυματισμούς του Λιβάι

Sports Παρασκήνια

Η ισοπαλία της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, όπου η Ένωση αν και προηγήθηκε 2-0 απώλεσε βαθμούς, ανέδειξε τα προβλήματα που υποβόσκουν. Ένα από τα κυρίαρχα αφορά το μεγάλο αστέρι της ΑΕΚ, τον Λιβάι Γκαρσία. Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ ένιωσε ξανά ενοχλήσεις από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Ο Λιβάι ξεκίνησε δυνατά και είχε κάποιες καλές κινήσεις αν και οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ τον έπαιζαν από κοντά και ιδιαίτερα σκληρά. Στην πορεία έριξε ρυθμούς καθώς φαινόταν πως κάτι τον ενοχλούσε. Και άντεξε ένα ημίχρονο… Οι τραυματισμοί του παίκτη είναι πολλοί και συχνοί, με αποτέλεσμα ο Αλμέιδα να μην τον έχει ετοιμοπόλεμο σε σειρά αγώνων. Όμως πλέον φτάσαμε στο τέλος. Στα κρίσιμα ματς που θα δώσουν τον τίτλο. Εδώ χρειαζόταν ο Αργεντινός τον διεθνή επιθετικό. Τις ενέργειές του, τα γκολ του. Όμως λείπουν. Και αυτό είναι που προβληματίζει ιδιαίτερα, καθώς ο Λιβάι είχε πάρει ανάσες. Φαίνεται όμως πως έχει επιβαρυνθεί πολύ και δεν είναι στην καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση μετά και τις ευκαιρίες που είχε χάσει με την εθνική του στο κρίσιμο ματς με τον Καναδά. Στην ΑΕΚ πρέπει να στήσουν επιχείρηση επανάκαμψης του Γκαρσία γιατί η απώλειά του είναι αισθητή και μπορεί να κρίνει τη μάχη του τίτλου.