Πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ 2-0 τη Μπότεφ Φιλιππούπολης

Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε κόντρα στη βουλγάρικη Μπότεφ, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 στο «ΓΣΠ» και παράλληλα την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Κιζιλζαρ. Μετά το 0-0 του πρώτου ματς οι «γαλαζοκίτρινοι» ήξεραν πολύ καλά πως έπρεπε να κερδίσουν για να περάσουν, παίζοντας επιθετικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το γκολ για τους Κύπριους ήρθε στο 45’+1’ με το μακρινό σουτ του Τσεπάκ να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, η Μπότεφ έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση στο 78’ με σουτ του Σέκουλιτς, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κλείδωσε την πρόκριση στο 90’+3’, με τον Εφραίμ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από την άλλη, ο Άρης Λεμεσού δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-0 με το οποίο είχε επικρατήσει της Νέφτσι Μπακού στο πρώτο ματς, χάνοντας με 3-0 στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν και μένοντας εκτός συνέχειας.

Ο Ντονιό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 38’, πριν οι Σιλβέστρ (57’) και Σαιέφ (62’) ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή για τη Νέφτσι. Στο 83’ ο Μπράουν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Άρη, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει για να στείλει το ματς στην παράταση.