Προς την έξοδο ο Γκατούζο μετά τη νέα «γκέλα» της Μίλαν

Η Γιουβέντους επανέφερε τη διαφορά από τη δεύτερη Νάπολι στο +8, νικώντας στο Τορίνο με 1-0 τη Ρόμα, στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας και αήττητη στη Serie A «βέκια σινιόρα» έφτασε στη 16η νίκη της στο πρωτάθλημα, με το γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς στο 35ο λεπτό. Οι «τζαλορόσι», που είχαν τον Κώστα Μανωλά δίδυμο στους στόπερ με τον Φεντερίκο Φάτσιο, υπέστησαν την πέμπτη ήττα σε 17 παιχνίδια και μοιράζονται την 9η θέση με την Αταλάντα.

Νωρίτερα, η Ίντερ κρατούσε ως τις καθυστερήσεις το 1-0 απέναντι στην ουραγό του καμπιονάτο, Κιέβο. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου, όμως, ο Σέρτζιο Πελισιέρ ισοφάρισε τους «νερατζούρι», που άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην πόλη του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας.

Πιο κοντά στην έξοδο από την Μίλαν ο Γκατούζο μετά τη νέα ήττα της Μίλαν από την Φιορεντίνα.