Προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός 0-0 στο Πλζεν με τη Βικτόρια

Προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League πήρε ο Ολυμπιακός με το 0-0 στην Τσεχία απέναντι στην Πλζεν. Στην ρεβάνς του Καραϊσκάκη την Τρίτη 30 Ιουλίου, οι ερυθρόλευκοι θα έχουν τη δυνατότητα να σφραγίσουν το εισιτήριο για τις μάχες με την Τούρκικη Μπασακσεχίρ.

Από τον σημερινό Ολυμπιακό που ναι μεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, αλλά δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή του, απουσίαζε ο ηγέτης. Ο τραυματισμός και η απουσία του Κώστα Φορτούνη ήταν εμφανής, καθώς όχι μόνο δεν τροφοδοτήθηκαν όσο έπρεπε οι επιθετικοί, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν κομμένοι στην μέσοι.

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής όπως μας είχε συνηθίσει και μετά το πρώτο 20λεπτο που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, έδωσε χώρους στην γηπεδούχο. Όποτε χρειάστηκε είχε φύλακα άγγελο τον Σα, ενώ και η μορφή του Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας ήταν εμβληματική. Ωστόσο οι Πειραιώτες δεν είχαν ρυθμό και φαντασία στο παιχνίδι τους. Ακόμη βέβαια είναι νωρίς, και οι απουσίες στη σύνθεσή τους στο σημερινό ματς ήταν πολλές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μια πιο σοβαρή ομάδα θα συγχωρήσει τα κενά που παρατηρήθηκαν.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει στα χαφ ενώ είχε καλές αλληλοκαλύψεις σε γενικές γραμμές στην άμυνά του. Η Πλζεν αντίθετα δοκίμασε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να επιτεθεί γρήγορα από τις πτέρυγες, ακολουθώντας το παραδοσιακό πλάνο της. Ωστόσο, Σεμέδο και Τσιμίκας ήταν κυρίως αυτοί που καθάριζαν τις περισσότερες φάσεις. Μετά το δεκάλεπτο άρχισε να κρατά μπάλα και να πιέζει περισσότερο ο Ολυμπιακός με 3-4 επικίνδυνες επιθέσεις από τις πτέρυγες χωρίς όμως να βρει επί της ουσία ευκαιρία, αφού οι τελικές πάσες ήταν λάθος.

Γενικά πολλά ήταν τα λάθη των «ερυθρόλευκων» που έπαιζαν βιαστικά και δεν είχαν ποικιλία στον τρόπο ανάπτυξής τους. Ούτε η Πλζεν βέβαια έκανε εντυπωσιακά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως όντας καλύτερη στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης, πιο δεμένη ομάδα συνολικά και αγωνιζόμενη μπροστά στο κοινό της, κατάφερε να απειλήσει τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις, κατά τις οποίες η ομάδα του Μαρτίνς στάθηκε τυχερή, γλιτώνοντας το γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πίεση ψηλά και διάθεση να καλύψει τους χώρους, για να μην αφήσει πεδίο δράσης στους παίκτες της Πλζεν. Θα έλεγε κανείς ότι αμυντικά τα κατάφερε καλά, αφού μέχρι το πρώτο ημίωρο δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, με εξαίρεση μια φάση στο 18’, με τον Καγιάμπα να «δοκιμάζει» τον Σα…

Μελανό σημείο σε αυτό το διάστημα, η αναγκαστική αλλαγή του Παπαδόπουλου στο 22ο λεπτό, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και αυτοί την δική τους καλή στιγμή, πέντε λεπτά νωρίτερα. Με τον Βαλμπουενά να σουτάρει άστοχα από καλή θέση, μετά από αντεπίθεση και συνεργασία με τον Ποντένσε.

Ωστόσο, στο τελευταίο 15λεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας, ανέβασαν το τέμπο και έκαναν σαφώς πιο αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Σα. Μάλιστα, κατέγραψαν και δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Αρχικά στο 38’, με τον Κόπιτς να βγάζει ωραία την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή για τον Τσερμάκ, το πλασέ του οποίου απέκρουσε με το ένα χέρι εντυπωσιακά ο Πορτογάλος γκολκίπερ του Ολυμπιακού…

Και ακολούθως στο 44ο λεπτό, όταν από αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων και την προσπάθεια του Πέρνιτσα μέσα από τη μικρή περιοχή, κι ενώ πρώτα έχει παρεμβληθεί άθελά του ο Γκιγέρμε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Σα και απομακρύνθηκε στη συνέχεια!

Η Πλζεν βγήκε πολύ καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, με συνεχείς πλαγιοκοπήσεις, πολύ έντονο πρέσινγκ και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να παραχωρεί πολύ εύκολα την κατοχή με συνεχή λάθη και να βρίσκεται μονίμως σε θέση άμυνας. Δεν υπήρχε ο παίκτης να κρατήσει τη μπάλα και να αποφορτίσει την πίεση. Η Πλζεν διατηρούσε τον έλεγχο, είχε έστω τρεις φάσεις για γκολ και το 0-0 μάλλον ήταν κολακευτικό για τον Ολυμπιακό ως προς τη συνολική του απόδοση, αφού αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο τελευταίο τέταρτο ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, όμως χωρίς αποτέλεσμα και πάλι.
Ενώ οι Τσέχοι απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 50’, με τον Καγιάμπα να γίνεται κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής, μετά άστοχη την έξοδο του Σα λόγω της επαφής του με τον Χάβελ, αλλά να σουτάρει άστοχα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επιχείρησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, περνώντας τον Καμαρά στο ματς και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3, με τον Γκιγέρμε «κόφτη» και τους Καμαρά-Μπουχαλάκη μπροστά του, ενώ πέρασε τον Μασούρα στα δεξιά και τον Ποντένσε στα αριστερά.

Κίνηση που απέδωσε καρπούς, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει μέτρα από το 60’ και μετά -εκμεταλλευόμενος και την εμφανή κούραση των αντιπάλων του- και να έχει παράλληλα δύο καλές φάσεις για να σκοράρει.

Ούτε στο 75’, όμως, ο Καμαρά, αλλά ούτε και ο Μπουχαλάκης μετά από δύο λεπτά, κατάφεραν να βάλουν το… πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ, με το σουτ του πρώτου να κοντράρει και το πλασέ του δεύτερου να περνάει ελάχιστα άουτ!
Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος σε αυτό το πρώτο επίσημο ματς, κράτησε το αήττητο σε προκριματικά Champions ή Europa για 11ο σερί παιχνίδι και πλέον πάει στη ρεβάνς του Καραϊσκάκη με αέρα πρόκρισης.

Διαιτητής: Μάρκο Γκουίντα (Ιταλία).
Βικτόρια Πλζεν (4-2-3-1): Χρούσκα, Χάβελ, Πέρνιτσα, Μπράμπετς (72’ Χέιντα), Χλούσεκ, Κάλβαχ, Χροσόφσκι, Καγιάμπα, Τσέρμακ (84’ Μίχαλικ), Κόπιτς, Κρμέντσικ (69’ Τσόρι).

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (22’ Μπα), Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά (56’ Καμαρά), Μασούρας (81’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.