Προβλημάτισε αλλά νίκησε 2-0 η εθνική τη Μολδαβία

Η Εθνική δεν ικανοποίησε, αλλά επικράτησε 2-0 της Μολδαβίας για την 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου για την Γ’ ζώνη του Nations League και πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Σλοβενία με επτά πόντους, στην κούρσα για την πρωτιά στο γκρουπ.

Σε ένα προβληματικό πρώτο μέρος, φθάσαμε στις καθυστερήσεις, ώστε ο Κουρμπέλης να βρει τον Παυλίδη που κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή από τον Ποσμάκ για να το αξιοποιήσει ο Μπακασέτας που έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Με τον αέρα του 1-0 και το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Εθνική μας ομάδα βγήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με υπομονή και ωριμότητα έψαξε το δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 50’. Μια εξαιρετική πάσα του Μπακασέτα για τον Μάνταλο, που έβαλε μπροστά την μπάλα με το στήθος και με ωραίο αριστερό σουτ, καθάρισε το ματς για το 2-0.

Ο Τζον Φαν’τ Σιπ, στο 70ο λεπτό πέρασε τον Φορτούνη αντί του Μάνταλου, για να τον περάσει πίσω από τον επιθετικό, ενώ ο Ρότα αντικατέστησε τον Χατζηδιάκο. Στο 88’ δίχως λόγο και αιτία ο Ρότα θα κάνει ένα ανόητο πέναλτι πάνω στον Ράπτσουκ. Ο Βλαχοδήμος όμως νίκησε τον Μιλιντσεάνου και δεν επέτρεψε στους Μολδαβούς να σκοράρουν. Στο 90+1’ το σουτ του Φορτούνη θα προσκρούσει στο δεξί δοκάρι του Ναμάσκο, για να μείνει το 2-0. Το ίδιο συνέβη και στο 90+3΄όταν ο άσος του Ολυμπιακού, από το σημείο του πέναλτι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των Μολδαβών.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (70’ Ρότα), Γιαννούλης, Τζαβέλας, Σβάρνας, Ζέκα, Κουρμπέλης (83’ Μπουχαλάκης), Λημνιός (76’ Πέλκας), Μπακασέτας, Μάνταλος (70’ Φορτούνης), Παυλίδης (83’ Φούντας)

Μολδαβία: Ναμάσκο, Άρμας, Ποσμάκ, Μούντρατς, Ρεάμπτσιουκ, Πλάτιτσα, Τσότσιουτς, Ράτσα (66’ Μαραντίσι), Καϊμάκοφ (46’Επουρεάνου), Ιονίτσα (76’ Ράκου), Νικολαέσκου (58’ Μιλιντσεάνου)