Ρεκόρ ο Ρονάλντο, πρώτη γκέλα η Γιούβε

Μετά από 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Serie A, η Γιουβέντους συμβιβάστηκε με την πρώτη βαθμολογική απώλεια, μετά το 1-1 με την Τζένοα στο «Allianz Stadium». Η ομάδα του Τορίνο μετρά πλέον 25 βαθμούς σε 9 αγωνιστικές, ενώ αυτή της Γένοβας έχει 13 βαθμούς σε 8 αναμετρήσεις στο campionato.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό και «έγραψε» το όνομά του με χρυσά γράμματα στην Ιστορία, αλλά δεν συνδύασε την προσωπική επιτυχία του με μία ομαδική, αφού στο 67ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Ντάνιελ Μπέσα πέτυχε την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους.

Συγκεκριμένα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 400 γκολ στην καριέρα του σε εθνικά πρωταθλήματα με τη φανέλα των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (84), Ρεάλ Μαδρίτης (311) και Γιουβέντους (5) και έγινε ο πρώτος που το πετυχαίνει στα πέντε μεγαλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Τα 400 γκολ, ο 33χρονος Πορτογάλος διεθνής τα πέτυχε σε 497 παιχνίδια (0,80 γκολ ανά παιχνίδι ο μέσος όρος του), με τον δεύτερο της σχετικής λίστας να είναι το αντίπαλο δέος του «CR7», δηλαδή ο Λιονέλ Μέσι, με απολογισμό 389 γκολ σε 426 εμφανίσεις (0,91 γκολ ανά παιχνίδι).

Ακολουθούν οι Τζίμι Γκριβς (366 γκολ σε 529 συμμετοχές), Γκερτ Μίλερ (365 γκολ σε 427 συμμετοχές), Στιβ Μπλούμερ (317 γκολ σε 599 ματς) και Ντίξι Ντιν (310 γκολ σε 362 ματς).